Norki w futrach

Instagram norki_w_futrach

Fermy futrzarskie to poważny problem na świecie. W wielu krajach nie ma zakazu hodowania zwierząt futerkowych, w tym w Polsce. Czy da się temu zapobiec i uratować bezbronne zwierzęta?

Przemysł futrzarski zabija około 30 milionów zwierząt rocznie. Jest to wciąż wiele, mimo iż walczy się z tym problemem od lat. Najbardziej zagrożone są norki, lisy, tchórzofretki, koty czy króliki. Ale są kraje, w których jest zakaz ich hodowli, m.in. Wielka Brytania, Austria, Norwegia. Natomiast w Polsce jest około 550 zarejestrowanych ferm zwierząt futerkowych.

Wraz z grupą studentek w ramach projektu z zajęć wiedzy o kulturze, chcemy nagłośnić problem związany z wyborem futer i galanterii skórzanej. Zaczęłyśmy od zrobienia ankiety, by sprawdzić świadomość i zdanie ludzi na ten temat. Wypełniło ją 379 osób i wynika z niej, iż większość wie, z jakich zwierząt pozyskiwane są futra i skóry. Ankietowani twierdzą, że zakaz produkcji futer/skór naturalnych powinien być narzucony przez prawo (77%). Natomiast przy zakupie towarów skórzanych/futrzanych uwagę na to, czy są sztuczne czy naturalne zwraca 58% ankietowanych, 31% tylko czasem. Z ankiety wynika również, że 64% nie posiada produktów wykonanych z futer/skór naturalnych, 26% posiada kilka, reszta nie wie. Świadomie nie wybiera tych naturalnych wyrobów 62% pytanych, niestety 19% nie zwraca na to uwagi. Podsumowując, większość Polaków jest świadoma tego problemu.

Chcąc dotrzeć do jak największej ilości odbiorców, stworzyłyśmy profil na instagramie Norki w futrach. Codziennie dodajemy posty z ważnymi informacjami. Najważniejszym punktem naszego projektu jest wydarzenie, na którym odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc zwierzętom. Event ten powstał we współpracy ze stowarzyszeniem Otwarte klatki. Dowiesz się tam czego codziennie doświadczają zwierzęta futerkowe, a także będziesz miał możliwość podpisania petycji, by sprzeciwić się temu okrucieństwu. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego w godzinach 12.00-14.00 na Placu Litewskim w Lublinie. Zapraszamy już teraz.

Wspólnymi siłami możemy zapobiec hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Nie bądź obojętny na krzywdę zwierząt. Dołącz do nas. Nasz instagram to norki_w_futrach.

 

Ciekawostki:

  • W styczniu 2017 r. Indie przyjęły zakaz importu futer norek, lisów i szynszyli.
  • Aby uszyć jeden płaszcz potrzeba aż 35 zwierząt.
  • W tym roku planowane jest pozyskanie 37 milionów skór norek z całego świata. To prawie 19 milionów mniej zabitych norek niż w tamtym roku.
  • Światowe domy mody, tj. Dior czy Chanel zrezygnowały z naturalnych futer i wyrobów skórzanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *