Nowy stadion żużlowy w Lublinie

(19.12.2019 r.) Prezydent Krzysztof Żuk podjął decyzję o wybudowaniu całkowicie nowego, zadaszonego stadionu żużlowego w rejonie ulic Krochmalnej i Ciepłej. Tym samym wycofał się z planów przebudowy obecnego stadionu oraz tymczasowego przystosowania Areny Lublin do rozgrywania zawodów żużlowych.

Od początku planowania budowy stadionu rozważano dwie opcje. Jedną z nich była przebudowa obiektu przy Al. Zygmuntowskich, niestety modernizacja obecnego obiektu napotkała przeszkody. Wspomniał o nich w swojej wypowiedzi Prezydent Lublina — Szacunkowa wycena kosztów przystosowania obiektu Arena i później przywrócenia stadionu to kwota ok. 20 mln zł, czasowe przeniesienie meczów żużlowych na Arenę Lublin wiązałoby się z koniecznością zapewnienia obiektu zastępczego dla potrzeb piłki nożnej. Należałoby się liczyć także z ryzykiem wzrostu kosztów modernizacji, czy też wydłużeniem się czasu realizacji.

Ostatecznie Prezydent zdecydował się na drugi wariant, czyli zakup nowego terenu. Obszar obejmuje ulice takie jak: Dworcowa, Krochmalna, 1-go Maja, Al. Zygmuntowskie oraz Piłsudskiego. 25 października 2018 r. sektor został objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdują się tam tereny zieleni parkowej z dopuszczeniem sportu i rekreacji oraz zabudowy usługowej. Budowa będzie wymagała zmiany parametrów zabudowy oraz zagospodarowania terenu.

Uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu Rada Miasta przyjęła w styczniu 2019 r. Do chwili obecnej zebrano wnioski do planu, trwa faza projektowa nowego dokumentu. W pierwszym kwartale 2020 r. projekt planu powinien trafić do opiniowania do Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz uzgodnień z instytucjami.

Plany nowego stadionu

Z daną inwestycją będzie wiązało się wiele nowych możliwości. Stadion znajdujący się na Al. Zygmuntowskich w 2018 roku był w stanie pomieścić około 8200 osób. Zgodnie z planami nowy obiekt będzie posiadał aż 15 tys. miejsc na trybunach. Stadion zostanie przeznaczony głównie do organizacji imprez sportowych, w tym międzynarodowych dla dyscyplin motosportu (żużel, karting, drifting, Freestyle MotoCross, supercross oraz mini żużel). Miasto nie wyklucza jednak możliwości organizacji innych eventów, takich jak koncerty i targi.

Projekt przewiduje budowę parkingu, toalet dla kibiców, punktów pierwszej pomocy oraz punktów gastronomicznych. Zadbano również o zaplecze dla sportów żużlowych, które będzie miało formę pomieszczeń umieszczonych w parku maszyn. Widownia zostanie podzielona na 10 sektorów z własnymi bramkami wejściowymi.

Kompleks sportowo-rekreacyjny

Powstała także koncepcja budowy kompleksu z zespołem boisk piłkarskich. Inwestycja ma powstać nie tylko z myślą o najmłodszych, ale będą mogły tam trenować całe kluby sportowe, młodzież, czy osoby dorosłe zajmujące się sportem wyczynowo. Jednym z zadań obiektu będzie odciążenie boisk typu „Orlik”, boisk treningowych znajdujących się przy stadionie Arena Lublin.

Na terenie kompleksu powstanie aż 7 boisk piłkarskich: 4 z murawą z trawy naturalnej, 2 z murawą z trawy sztucznej oraz boisko dla bramkarzy również z murawą z trawy sztucznej. Będzie można znaleźć budynek magazynowo-socjalny z kawiarnią, a także budynek szatniowy. W planach nie pojawiły się jedynie boiska i niezbędna do nich infrastruktura. Za to miejsce znajdzie się na alejki spacerowe, place wypoczynkowe, siłownię plenerową, czy place zabaw, a nawet skatepark.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *