Zaostrzenie zakazu handlu w niedziele. Nie zrobimy zakupów w Żabce?

pixabay.com

Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) dąży do całkowitego zakazu handlu w niedziele. Nowe przepisy mają dotyczyć sklepów sprzedających m.in. alkohol i papierosy, sklepów przy stacjach benzynowych oraz placówek o charakterze pocztowym (np. Żabka, ABC).

Ustawa o zakazie handlu w niedziele jest nam znana roku 2018. Wtedy centra handlowe, sklepy itd. były czynne tylko w pierwsze i ostatnie niedziele miesiąca. W 2019 roku tylko w ostatnie niedziele mogliśmy zrobić zakupy, a od tego roku żadna niedziele nie jest handlowa (poza kilkoma wyjątkami: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia 2020). Przepisy nie dotyczą prywatnych właścicieli, którzy sami mogą obsługiwać klientów.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele i święta grozi kara, w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Jeśli zdarza się to nagminne, grozi nawet kara pozbawienia wolności. W ubiegłym roku inspektorzy nałożyli na przedsiębiorców grzywny w łącznej wysokości 207 300 złotych.

Przepisy, które miałyby wejść w życie, nie spowodowałyby sytuacji, w której nie moglibyśmy zatankować auta, ale sklepy przy stacjach benzynowych być może przestaną funkcjonować.

Poza wymienionymi propozycjami, PIP chce, aby ustawodawca określił dokładnie jakie osoby mogą na własny rachunek i nieodpłatnie pomagać w sprzedaży prywatnym przedsiębiorcom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *