„Ty się tym zajmij”

Każdy z pewnością dostrzegł, że Polska znajduje się w rozkwicie konserwatywności Kościoła katolickiego. Polacy boją się odejścia od tego, co tradycyjne, bo wiąże się to z nieznanym. Od czasu do czasu można jednak dostrzec, jak osoby duchowne wychodzą poza konwencje tego, co jest z góry ustaloną normą. W związku z czym w drugim człowieku dostrzegają osobę, która czasami zagubiona, jest czymś więcej niż ideą bezgrzesznego kościoła.

Z pewnością jedną z osób reprezentujących środowisko Kościelne, która jest tego przykładem jest Siostra Janina, która w ostatnim czasie zdobywa Internet swoim pięknym głosem. Jej przygoda ze śpiewem rozpoczęła się na pielgrzymce, podczas której zaśpiewała piosenkę pt. “Nie tak szybko”, znaną również jako „Pielgrzymkowe Despacito”. Swoim głosem umila również czas na rekolekcjach, na przykład podczas rejsu żaglami (Siostry ze zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny prowadzą rekolekcje na żaglach, jedną z organizatorek jest Siostra Janina).

Siostra nie tylko śpiewając przemawia do serc wierzących – prowadzi swój kanał na Youtube, a na nim serię filmów pt. “Janina wstaje z kanapy”. Opowiada w nich o swoim światopoglądzie, życiu, relacji z Bogiem:
“Nasze pierwsze dni w klasztorze były takie, że podeszła do nas siostra zakonna i powiedziała: “ja nie wiem czy wy się zmieścicie w naszych ramach zakonnych z tym waszym temperamentem, z tą waszą charakternością, może nie…”. Ludzie postrzegają Boga jako granicę swojej wolności, którą trzeba usunąć. Tymczasem Bóg nie jest bogiem ograniczeń, nie jest Bogiem ram, jest Bogiem wolności, który chce dać nam przestrzeń. Dał nam wybór, możemy Go wybrać lub odrzucić. Każdy z nas podejmuje tą decyzję sam. To my wytwarzamy ramy, to są ramy naszego egoizmu. Te ramy sprawiają, że nie potrafimy spontanicznie poza nie wyjść. Narazić się na jakąś niepoprawność, na wyjście poza standardy, poza szarość, poza to co zawsze było i nagle to coś uczynić nowym. Jeśli jest to moje, jeśli jest to dobre, jeśli jest to Boże dlaczego mam siedzieć w twardych ramkach, żeby nikt nic ode mnie nie chciał. Pan Bóg nie jest Bogiem ram, Kościół nie ma ram”.
Siostra wypowiada te słowa jadąc na deskorolce. Myślę, że może budzić to kontrowersje, tym bardziej, że jest to pierwsza kobieta w stanie duchowym, która prowadzi swój kanał w mediach społecznościowych na taką skalę.

Siostra prowadziła katechezę w szkole, teraz może pokazywać nie tylko uczniom, że można być sobą, pozostając w zgodzie z Bogiem i Kościołem. Mówiąc o realizowaniu swoich pasji nie jest gołosłowna, gdyż właśnie nagrała swoją piosenkę, którą można odsłuchać pod tym linkiem: (https://www.youtube.com/watch?v=507c-Qi4Dgk) – warto bo jest naprawdę bardzo piękna. Utwór nosi tytuł “Zajmij się mną”. Opowiada historię relacji siostry w stosunku do Boga, jest wypełniony ufnością, daje poczucie bezpieczeństwa, ciepło i miłość. Mam nadzieję, że takich artystów, osób konsekrowanych i ludzi w Kościele będzie coraz więcej.

1 thought on “„Ty się tym zajmij”