II edycja Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo

Jest to wydarzenie pro ukraińskie, organizowane przez aktywnych członków należących do Europejskiego Koła Naukowego UMCS, które ma cykliczny charakter i jest już tradycją dla studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa.

W 2017 roku przeprowadzona dyskusja na temat „Trzy lata bez Krymu. Konsekwencje i wnioski” z dyplomatami Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie, a w 2018 przez Samorząd Studentów Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS we współpracy z Centrum Europy Wschodniej UMCS zorganizowana I edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo” pod patronatem Konsulatu Generalnego Ukrainy w Lublinie. Kontynuacja tego wydarzenia już jest tradycją dla studentów tego wydziału i w tym roku zostanie zorganizowana już II edycja „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo”na wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS przez studentów należących do Europejskiego koła naukowego, pracowników UMCS oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS we współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej.

„Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo” II edycja będzie miała miejsce 10-11 marca na wydziale Politologii i Dziennikarstwa.

W ramach „Dni Ukrainy” goście będą mieli możliwość poznać sytuację polityczną naszego wschodniego sąsiada w obliczu zwykłych ludzi podczas prezentacji zdjęć i pokazu filmu. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja naukowa „Europa – nasz wspólny dom”, która będzie przeprowadzona w dwóch częściach: studenckiej i eksperckiej. Studenci UMCSu wraz ze studentami Lwowskiego Uniwersytetu im. Ivana Franka będą przedstawiać referaty na temat „Dekada wschodniego partnerstwa”. Promotorem tego panelu będzie dr Damian Szacawa (Katedra Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Europy Środkowej). Tematem drugiego panelu jest   „Wielowymiarowość zagrożeń i wyzwań bezpieczeństwa Europy Srodkowo-Wschodniej” pod przewodnictwem dr. J. Olchowskiego (Katedra Stosunków Międzynarodowych UMCS, Instytut Europy Środkowej).

Na wydarzeniu będzie gościł również  Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, na drugi dzień, w ramach eksperckiej części konferencji „Europa- nasz wspólny dom”. Tematem dyskusji naukowej będzie „Quo Vadis Ukraina? Ukraina po 2014 roku: sukcesy, porażki, perspektywy”.

W wydarzeniu tym będzie brał udział przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, a także zaproszeni eksperci: prof. dr hab. Markijan Malskyy – dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Uniwersytetu im. Ivana Franka; Krzysztof Stanowski — Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Miasta Lublin; prof. dr hab. W. Baluk — Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS. Prowadzić będzie  prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji.

To niejedyne, co dla nas przygotowali organizatorzy. Czekają na gości także „Warsztaty Europejskie”,  czyli interaktywny wykład na temat Unii Europejskiej dla uczniów lubelskich szkół.

Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy serdecznie.