UMCS

Nowe oblicze ukraińskiej dyplomacji

Generalny konsul Ukrainy w Lublinie podziękował aktywnym ukraińskim studentom za współpracę i powiedział, że młodzież jest nowym obliczem polsko-ukraińskich relacji.

Podczas Seminarium zamkniętego „Dni Ukrainy: Polityka i bezpieczeństwo. II edycja”, które miało miejsce 10 marca na wydziale Dziennikarstwa i Politologii, aktywni studenci, głównie z Polski i Ukrainy, wspólnie zaangażowali się w organizację tego wydarzenia.

Oficjalne otwarcie przeprowadził Konsul Generalny w Lublinie Wasyl Pawluk i dziekan Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Wojciech Ziętara.

Wasyl Pavlyuk dodał, że dziś czas na wspólne działanie, bo mamy wspólnego wroga – Rosję, a Polacy i Ukraińcy razem są silą, która na pewno go pokona.

Pan Dziekan zawdzięczał przede wszystkim Europejskiemu Kołu naukowemu i ich opiekunom Panu dr Damianowi Szacawie i Pani dr hab. Katarzynie Stachurskiej-Szczesiak.

Kolejnym gościem seminarium był Konsul Ukrainy Artem Valah, który zachęcił do kontynuowania organizacji takich wydarzeń w przyszłości.

Również swoje zachwycenie wyrazili Prof. dr hab. Marek Pietraś, Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji i współorganizator pierwszych „Dni Ukrainy” i Prof. dr Walenty Baluk, Dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS. Zwrócili uwagę, że dobrze jest, że donosimy do polskiego społeczeństwa takie ważne rzeczy i że nasi studenci są świadkami powstania nowej politycznej świadomości w Ukrainie.

Przeprowadzona została prezentacja zdjęć „Wojna z bliska” Maksa Skrzeczkowskiego — fotografa, podróżnika, wykładowcy na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, jak i również Artema Riasy – studenta stosunków międzynarodowych UMCS, podczas której nagłosił, że mimo trwającej wojny, państwo stale modernizuje się. „Budujemy mosty między państwami europejskimi, a nie mury. Taka jest intencja organizatorów seminarium” – dodał Artem.

Po prezentacji zdjęć i dyskusji odbyła się projekcja filmu «Ukraïner. The Movie». Jest to historia, która pokazuje zwykły dzień Ukrainy, który tworzą zwykli Ukraińcy. Bohaterowie tego filmu nie są między sobą powiązani, ich światy są różne. Właśnie te różnice łączą kraj.

Na koniec pro ukraińskiego wydarzenia odbyła się konferencja naukowa „Europa – nasz wspólny dom”, na której chętne osoby przedstawiali swoje referaty na tematy dotyczące dekady partnerstwa wschodniego i bezpieczeństwa Europy Środkowo – Wschodniej.

Zdjęcia: Ewelina Kilijanek i Ivan Kysloszczuk

Cześć! Mam na imię Natalia. Jestem studentką dziennikarstwa i mam wielkie ambicje. :) Dziennikarstwo to mój drugi zawód. Pierwszym jest moje ukochane prawo. Pochodzę z Ukrainy, jednak posiadam polskie korzenie. Chcę być tą, która złączy oba narody i pomoże budować wspólny dialog. Niestety nie widzę swojej przyszłości jako dziennikarka, wierze, że moim przeznaczeniem jest dyplomacja i chciałabym kiedyś zostać ambasadorem Ukrainy w Polsce. Uważam jednak, że dziennikarstwo bardzo mi w tym pomoże. Mam tutaj możliwość poznania nowych ludzi, od których na pewno zarażę się motywacją do dalszej pracy 🙂