Od praczki do milionerki

źródło: freakingeek.com

Wiele mówi się o tym, że najlepsze opowieści pisze życie. Takie założenie z pewnością sprawdza się w przypadku Madam C.J. Walker (właściwie Sarah Breedlove), która na przełomie wieku XIX i XX stała się pierwszą najbogatszą Afroamerykanką w Stanach Zjednoczonych. Sukces wymaga wiele wyrzeczeń i ciężkiej pracy, co postanowił pokazać Netflix w mini serialu poświęconym tej filantropce oraz działaczce politycznej i społecznej.

„Własnymi rękoma” opowiada losy Madam (w tej roli Octavia Spencer) od momentu, gdy kobieta pracuje jeszcze jako praczka, a jej największym marzeniem jest, by mieć piękną fryzurę. Niestety przez trudy życia włosy niemal zupełnie wypadły. Gdy ta już traci wszelką nadzieję, do jej drzwi puka Addie (Carmen Ejogo). To dzięki niej i jej produktowi, włosy Madam stają się gęste i lśniące, a ona odzyskuje wiarę w siebie. Szybko decyduje, by samej stworzyć przepis na pastę do włosów i założyć salon urody pod własnym nazwiskiem.

Dzięki zaradności, charyzmie i wizji Madam samodzielnie otwiera przed sobą kolejne drzwi do wielkiej kariery w branży. Nie zamierza cofnąć się przed niczym, nawet jeśli doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jako czarnoskóra kobieta, w tamtych czasach musi łamać jedne zasady po drugich.

Octavia Spencer doskonale sprawdza się w tej roli. Nie po raz pierwszy wciela się przecież w silne i niezależne kobiety, które potrafią postawić na swoim. W jej aktorskim dorobku znajdują się kreacje zbuntowanej służącej Minny Jacskon („Służące”), czy genialnej matematyczki NASA Dorothy Vaughan („Ukryte działania”). Także tym razem aktorka w pełni prezentuje swój warsztat i daje Madam drugie życie pełne pasji, miłości i ambicji.

Pozostałe postaci także zostały świetnie dopracowane, tak by każda z nich kreowała własną, niezależną historię. Ich przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są ze sobą powiązane, ale nie znaczy to, że są od siebie zależne. Wręcz przeciwnie, tak jak w prawdziwym życiu – ludzie przychodzą i odchodzą, tak samo w opowieści Madam każdy jest panem własnego losu. Dzięki temu produkcja dodatkowo zyskuje na autentyczności.

„Własnymi rękoma” mimo, że posiada wstawki beztroskich, czasami musicalowych scen, równie duży nacisk kładzie na ludzkie dramaty. Porusza wątek seksizmu, rasizmu, homoseksualizmu oraz feminizmu. Pojawiają się również historie związane z echem niewolnictwa czarnoskórych. Wszystkie te trudne tematy są zawarte właśnie w tej produkcji, ale wcale nie znaczy to, że serial jest tym przesycony do granic możliwości. Wręcz przeciwnie, twórcy dają widzom przestrzeń na refleksję i wyrobienie sobie własnego zdania.

Życie czarnoskórej milionerki, która zbiła fortunę na kręceniu loków amerykańskich kobiet, to z pewnością historia warta opowiedzenia. Oprócz serialu, pojawiło się już wiele artykułów, które są poświęcone jej karierze. A w ubiegłym roku została wydana również książka pt. „Madam C.J. Walker Builds A Business” niestety jak na razie bez polskiego tłumaczenia.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *