Ukryte jaja

Z racji nieubłaganie zbliżającej się Wielkanocy, warto wspomnieć o czymś, co swą nazwę zaczerpnęło z zabawy polegającej na szukaniu ukrytych wielkanocnych jajek, czyli tzw. easter egg!

Easter egg, w dosłownym tłumaczeniu „jajko wielkanocne” to ukryta treść w grze, aplikacji lub filmie lub jawne nawiązanie do innego utworu, ale w oczywisty sposób niepasujące do fabuły (często stanowiące łamanie czwartej ściany). Ich celem jest rozbawienie, ale nie tylko, bo mają nawiązać do innych dzieł podkreślając ich wkład w rozwój danej branży, mają wzbogacić świat gry lub filmu podkreślając klimat, ale to także pewna nagroda za spostrzegawczość (na przykład sekretne zakończenie gry). Współczesne “jaja wielkanocne” lubią nawiązywać do innych dzieł popkultury. Znalezienie tegoż jajka nie jest proste, wymaga spostrzegawczości, a w grach wykonania odpowiednich czynności (kombinacja odpowiednich klawiszy, zdobycie wszystkich ukrytych przedmiotów). Pierwszy easter egg w historii gier komputerowych wywodzi się z gry Adventure i to właśnie z tą grą wiąże się nazwa – „easter egg”.

Ale skupmy się na niespodziankach, które być może i Wy znaleźliście w filmach!

Popularnym wątkiem są nawiązania, które można znaleźć w dziełach wytwórni Disney oraz Pixar, którzy, jeśli to tylko możliwe, wplątują nawiązania do popkultury albo do swoich innych produkcji. Mistrzem w tej dziedzinie jest na pewno „Toy Story”. Przykład? Chudy i Buzz w „Toy story 3” spacerują po kolorowej podłodze przypominającej tą znaną z filmu „Lśnienie”. W animacji znajdziemy także scenę, w której zabawkowa małpa obserwuje przekaz z monitoringu, a na lewo od niej stoi  interkom, taki sam jak ten, którego używał dyrektor hotelu Overlook w Lśnieniu.

Pixar od zawsze pilnował, by fani się nie nudzili, a dużo smaczków zobaczycie w tym filmiku:

https://www.youtube.com/watch?v=wTF5bKFY_Io&feature=youtu.be

W filmie „King Kong”, gdy łódź zbliżała się na do Wyspy Czaszki, jej załoga otrzymała wiadomość zakodowaną alfabetem Morse’a. W rzeczywistości Brzmiała ona „pokaż mi małpę!”, wcale nie dotyczyła nakazu aresztowania bohatera granego przez Jacka Blacka.

Bohaterowie serialu „Stranger Things” mieli okazję w jednym z odcinków przebrać się za postaci z Pogromców Duchów.

George Lucas w filmie „Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo”, w jednym z kadrów ukrył E.T.

Martin Scorsese w swoim filmie „Infiltracja” oznaczał tych bohaterów, którzy zaraz mieli zniknąć, symbolem „X”, co stanowi nawiązanie do „Człowieka z blizną”. Co więcej, sam Scorsese potwierdził tę teorię w wywiadzie zamieszczonym na wydaniu DVD Infiltracji, jako że  jest wielkim fanem filmów Howarda Hawksa i oryginalnej wersji Człowieka z blizną z 1932 roku.

W filmie „Bohater ostatniej akcji” twórcy zażartowali z „Terminatora” i w jednym z kadrów, w którym widać plakat przypominający tę właśnie produkcję, zamiast Arnolda Schwarzeneggera umieścili Sylvestra Stallone.

Na początku “Batmana” Alexander Knox otrzymuje rysunek Gacka podpisany: „Bob Kane”, który jest twórcą Batmana.

Logo programu Murraya Franklina w najnowszym „Jokerze” wykonane jest tą samą czcionką, co napisy widoczne w serialu animowanym „Batman” z lat 90. Natomiast napisy końcowe z programu Murraya Franklina zawierają imiona i nazwiska prawdziwych twórców „Jokera”: Ben Gatollari (asystent kierownika produkcji), Will Limpert (sekretarz produkcji) i Michael Auszura (asystent kierownika artystycznego).

W „Iron Man 2” w scenie po napisach można zobaczyć za Nickiem Fury mapę, na której zaznaczonych jest kilka lokacji. Każda z nich związana jest związana z którymś z bohaterów z filmowego uniwersum Marvela.

W filmie „I Am Legend”, z Willem Smithem w roli głównej, pojawił się billboard zapowiadający nieistniejący wtedy jeszcze film „Batman vs Superman”.

W „Kill Bill” prawdziwe imię Panny Młodej można było zobaczyć już w części 1. na jej bilecie do Okinawy. Poza tym, Bill mówi do niej „Kiddo” już w jednej z pierwszych scen, ale nikt wtedy nie podejrzewa, że tak właśnie brzmi jej nazwisko.

W “Podziemnym kręgu” David Fincher umieścił kubek z kawą ze Starbucksa w każdej scenie filmu.

Jedna ze scen z oryginalnej “Planety małp” stanowi reinterpretację trzech mądrych małp.

R2-D2 pojawił się jako easter egg w wielu filmach. W „Poszukiwaczach Zaginionej Arki” pojawił się razem z C-3PO jako hieroglif.

Easter eggi znajdziemy nie tylko w filmach, ale właśnie często dodaje się je do gier, a nawet muzyki, technologii i literatury. Warto zgłębić temat.

 

Źródła:

Front


https://www.gloskultury.pl/
https://www.wikipedia.org/
https://www.axn.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *