Finansowy zastrzyk dla kultury

fot. FB/ Krzysztof Żuk

fot. FB/ Krzysztof Żuk

Blisko 200 tys. złotych- taką sumę przeznaczy lubelski ratusz dla 21 lubelskich twórców, artystów i animatorów kultury, którzy otrzymają Stypendium Prezydenta Miasta Lublin 2020. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. nowe książki, płyty, wystawy malarskie i fotograficzne, filmy oraz scenariusze teatralne.

fot. FB/ Krzysztof Żuk

Tematem projektów- trwająca pandemia

Zbigniew Włodzimierz Fronczek planuje przygotować do druku tom szkiców historyczno-literackich „Lubelskie Apokalipsy” poświęcony epidemiom i temu, jak przez wieki zmieniały one świat, ludzi i Lublin. 

Wojciech Pestka poruszy tematykę w formie powieści-pamiętnika z kwarantanny. Bohaterem jego „Dziennika czasu odosobnienia” ma być pisarz mieszkający w Lublinie, który w izolacji zaczyna pisać i porządkować swe otoczenie, znajdując przy okazji maszynopis człowieka biorącego udział w delegacji do Katynia w 1943 r. 

Jakub Szwed planuje realizację interaktywnych, multidyscyplinarnych spotkań w formie livestreamu z lubelskimi twórcami i ich dziełami.
Wśród docenionych projektów znalazła się wystawa fotografii i album przedstawiający drogi wjazdowe do Lublina, przygotowane przez Grzegorza Pawlaka, które mają przypomnieć i uwypuklić ulotne uczucia towarzyszące podróży do naszego miasta. Inspiracją do tego projektu była praca Eustachego Kossakowskiego „6 metrów nad Paryżem” z lat 1970-1971. 
Projektem z pogranicza sztuki i wzornictwa będzie stworzenie przez Tomasza Smutka kolekcji wzorów (patternów) inspirowanych detalami Lublina, który zakłada wykorzystanie charakterystycznych miejskich elementów i przerobienie ich na wzory, które w przyszłości będzie można wykorzystać także w życiu codziennym.


Wśród pomysłów, które spotkały się z uznaniem Komisji ds. Stypendiów znalazł się także projekt Piotra Krzyżanowskiego „Polski Champollion”, czyli fabularyzowany dokument historyczny o życiu światowej sławy biblisty, absolwenta KUL, Józefa Tadeusza Milika, a także nawiązujący do jednego z tegorocznych lubelskich jubileuszy, scenariusz sztuki teatralnej Marcina Wąsowskiego „Był Lipiec przed Sierpniem”, traktujący o fenomenie strajków i protestów robotników lubelskich fabryk w lipcu 1980 r. 

O tym kto otrzyma finansowe wsparcie decydowała komisja w składzie:
Grzegorz Kondrasiuk (przewodniczący), Stanisław Kieroński, Agata Koss-Dybała, Anna Pajdosz, Izabela Pastuszko, Anna Ryfka, Aleksandra Szulc-Choma. Pełna lista tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury znajduje się na stronie Lublin.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *