Incydenty przy wyborach prezydenckich 2020

Planowane wybory na dzień 10 maja 2020, zostały odwołane cztery dni wcześniej. Do wyborów zgłosiło się 40 komitetów, w tym 5 zostało odrzuconych. Po kolejnych procesach rejestracji pozostało 10 kandydatów.

Na ten moment, obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda (popiera go Prawo i Sprawiedliwość), posiada według sondaży największe poparcie społeczne. Kolejnymi kandydatami posiadającymi dość duże poparcie są: Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Szymon Hołownia (bezpartyjny), Małgorzata Kidawa-Błońska (Platforma Obywatelska), Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Jedenaście dni przed planowanymi wyborami, jeden z kandydatów – Stanisław Żółtek, podczas konferencji prasowej przedstawił opinii publicznej karty wyborcze i formularz danych wyborczych. Obarczył odpowiedzialnością Ministerstwo Aktywów Państwowych, pod zarządem Jacka Sasina. Poczta Polska zaś poinformowała o wycieku ABW.

Według szacunków reporterów RMF FM, na wybory, które się nie odbyły, przeznaczone miały zostać środki w wysokości około 15 mln zł. Policzono 5 mln za sam koszt wydrukowania kart wyborczych oraz kolejne 10 mln za opłaty, które należało przekazać Poczcie Polskiej, za przygotowywanie przez nią wyborów. Do tych kosztów wliczono między innymi: koperty, pakowanie pakietów, transport, magazynowanie. Są to jednak koszty szacunkowe, ponieważ nie podpisano żadnej umowy.

Na domiar złego, 6 maja 2020 odbyła się debata polityczna między dziesięcioma kandydatami. Mimo jasnych pytań, które były kierowane bezpośrednio do debatujących, często robili oni zupełne dygresje od tematu, by próbować zwyciężyć w tej debacie na swój własny sposób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że każdy z kandydatów miał tylko 6 minut łącznego czasu wszystkich przemówień  w trakcie całej debaty. Co zabawne, mimo iż debata nie miała żadnego jednoznacznego systemu oceniania, kto ją zwyciężył, część z komitetów wyborczych ogłosiło w niej swoje zwycięstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *