Lublin Europejską Stolicą Młodzieży 2023?

Fot. Lublin - Europejska Stolica Młodzieży 2023 - kandydat

Fot. Lublin - Europejska Stolica Młodzieży 2023 - kandydat

Wszystko na to wskazuje, że to właśnie Lublin może zostać Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 roku. W czasie 15 dniowych konsultacji ponad 100 osób w różnym wieku podzieliło się swoimi pomysłami i refleksjami jak by widziało Lublin jako ESM w 2023 roku. 

– Na spotkaniach on-line, w ankietach i wiadomościach otrzymaliśmy od Was wiele cennych informacji, m.in. o tym, jak ważne są takie spotkania, diagnoza zasobów i potrzeb młodych ludzi, wspólne tworzenie pomysłów, działania dzielnicowe: kulturalne i sportowe, duże wydarzenia ogólnomiejskie dedykowane właśnie młodzieży, a przede wszystkim wzmacnianie i przekazanie inicjatywy młodym ludziom na poziomie szkół i poprzez sieć miejskich instytucji działających w sąsiedztwie.- piszą organizatorzy wydarzenia na swoim Faceookowym profilu – Dużo było także pomysłów odnośnie wydarzeń sportowych, w tym dla skaterów, biegaczy, fanów piłki rożnego rodzaju, żużla, czy e-sportu. Pojawiły się informacje o spotkaniach plenerowych, integracyjnych, spotkaniach z fantastyką, grach, w tym komputerowych, planszowych, spotkaniach pasjonatów, grach terenowych. Padły też propozycje warsztatów – rozwojowych i hobbystycznych. Mieszkańcy Lublina chcieliby też, aby więcej działo się w dzielnicach, nie tylko w centrum miasta, także w szkołach. 

Lublin obok rosyjskiego miasta Kazań i rumuńskiego miasta Baia Mare znalazł się w ścisłym finale konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Miasta do 24 mają przygotować szczegółową aplikację, w której przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony 18 listopada na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Klaipeda – Europejską Stolicę Młodzieży 2021.

Europejska Stolica Młodzieży to prestiżowy tytuł przyznawany co roku przez Europejskie Forum Młodzieży powstałe z inicjatywy Rady Europy. Ma wzmacniać znaczenie młodych ludzi w życiu społecznym i wyrównywać ich szanse.

Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Wśród laureatów znajdują się między innymi Rotterdam, Turyn i Antwerpia.

#LUBLINisYOUth #Lublin2023

Fot. Lublin - Europejska Stolica Młodzieży 2023 - kandydat
Fot. Lublin – Europejska Stolica Młodzieży 2023 – kandydat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *