Powrót do kulturalności

Kolejne instytucje kulturalne będą się otwierać na swoich stałych bywalców. Mimo dalej trwającej ogólnoświatowej pandemii wirusa COVID-19, niektóre z nich udało się otworzyć już 4 maja. Kolejne jednostki będą powoli otwierane ale z dodatkowymi obostrzeniami, które mają zapewnić bezpieczeństwo.

Instytucje które będą otwierane to: muzea, biblioteki, archiwa, księgarnie. Jedne z pierwszych otwartych muzeów to: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Wrocławiu, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Również bardzo istotną wiadomością jest fakt, że już 18 maja zostaną ponownie otworzone restauracje, kawiarnie i bary. Będą oczywiście funkcjonować na specjalnych zasadach, by ograniczyć ryzyko zachorowań. Będzie mogła siedzieć jedna osoba przy stoliku (wyjątkiem jest jeśli żyją w wspólnym gospodarstwie domowym np. rodzina). Obsługa usadzać będzie klientów przy odpowiednich stolikach. W lokalu przebywać będzie mogło tylko tyle osób, ile jest miejsc siedzących i nie więcej, niż 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Co jest pocieszające – klient w środku lokalu nie będzie musiał zasłaniać nosa i ust.

Co się tyczy kultury fizycznej i dbania o wygląd – zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, tak samo jak restauracje, zostaną otwarte 18 maja. Większość obiektów sportowych takich jak: siłownie, kluby fitness, baseny, sale taneczne, kręgielnie,  zostanie otwartych w tzw. IV etapie. Jednak rząd na ten moment dalej nie przekazał informacji, kiedy dokładnie nastąpi ten etap.

Dalej jednak panuje pełny zakaz zgromadzeń kulturalnych, jak np. koncerty, więc niestety kultura nie będzie mogła się rozwijać na tej płaszczyźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *