Soul we współczesnym wydaniu- Yellow Days

DIY mag

Yellow Days to pseudonim artystyczny George’a van den Broeka. Artysta urodzony w Manchesterze, w Anglii i wychowany w Haselmere, śmiale łączy swoje inspiracje klasycznymi soulowymi artystami i współczesnym indie popem. Jest znany ze swojego emocjonalnego i płaczliwego głosu, który wydaje się należeć do człowieka o wiele starszego, niż van den Broek, który ma 21 lat.

Jego muzyka, tak jak jego głos jest niezwykle dojrzała jak na jego wiek. Gdy pierwszy raz słuchałam Yellow Days, zupełnie inaczej wyobrażałam sobie artystę, którego głos od razu został przeze mnie zapamiętany- mocny, chropowaty i bardzo charakterystyczny. Również teksty George’a van den Broeka zapadają w pamięć po pierwszym przesłuchaniu. Słychać w nich prawdziwe emocje i jego autentyczne przeżycia. W swoich piosenkach nie boi się przekazywać swoich przemyśleń- zawsze był osobą otwartą i pewną tego, co czuje. W wywiadzie z Indie Mag opowiadał, że nigdy nie przejmował się opinią innych ludzi, wyrażał siebie i nie obchodziło go to, co sobie o nim pomyślą. Pewnie dlatego wielu młodych ludzi utożsamia się z jego muzyką. W wywiadach opowiadał, że wiele razy po koncertach podchodzili do niego jego fani i mówili o tym, że przez swoją depresję byli blisko popełnienia samobójstwa, ale jego muzyka dała im nadzieję i pozwoliła poczuć się lepiej. Yellow Days pokazuje im, że nie są sami. Ktoś jeszcze przechodzi przez to samo w życiu. Zdrowie psychiczne to też temat wielu jego utworów. Nie boi się opisywać momentów, kiedy nie czuje się najlepiej, bo uważa, że wtedy muzyka, którą tworzy jest autentyczna. Pisze o tym, jaki jest jego stan psychiczny w danym momencie, bo nie ma czego ukrywać. 

Wśród artystów, którymi się inspiruje wymienia Raya Charlesa, Howlin Wolf i Elmory James. Do tego dodaje kilka współczesnych nazwisk: Mac DeMarco, Tame Impala, Thundercat i Tyler, The Creator. 

Interesujące jest także to, że van den Broek doświadcza synestezji. Jest to zjawisko lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów. Może przejawiać się m.in. w łączeniu obrazu litery lub cyfry z konkretnymi kolorami bądź też w barwnym słyszeniu, czyli wywoływaniu przez dźwięki wrażeń kolorystycznych. Na podstawie tego twórca Yellow Days zaprojektował swoje okładki płyt oraz wymyślił nazwę. Yellow Days to według niego czas, gdy bycia nastolatkiem, doświadczania młodości, natłoku nieznanych dla siebie uczuć i przeżywania wszystkiego o wiele silniej.

Artysta swój muzyczny talent zaczął rozwijać, gdy na jedenaste urodziny otrzymał gitarę. Piosenki na swój pierwszy minialbum zaczął pisać w wieku 14 lat. Najpierw dodawał swoje kompozycje na Soundcloud, gdzie zaczął zdobywać popularność i nowych słuchaczy, którzy identyfikowali się z pisanymi przez niego tekstami o miłości i niespiesznym życiu w małym mieście. Po pewnym czasie odezwała się do niego wytwórnia Good Years, zajmująca się niezależnymi, indie artystami. To właśnie pod jej skrzydłami wydał w 2016 roku minialbum Harmless Melodies, a w 2017 płytę Is Everything Okay in Your World?. Na początku 2018 roku piosenka Gap in The Clouds (z minialbumu) dotarła do szerszej publiczności, dzięki wykorzystaniu jej w soundtracku do drugiego sezonu serialu Atlanta tworzonego przez Donalda Glover’a. W tym samym roku van den Broek wypuścił singiel The Way Things Change. Kiedy pisał ten utwór miał 19 lat i w jego życiu, i w życiu jego przyjaciół wiele się zmieniało- oni pakowali się i szli w swoją stronę, on tworzył muzykę i szedł w innym kierunku. Również w roku 2018 odszedł on z Good Years, a jego nową wytwórnią została Columbia Records. Single Just When i It’s Real Love wyszły w 2019, a najnowszym wydaniem Yellow Days jest utwór Treat You Right, który pojawił się na początku maja tego roku. Słychać w niej inspiracje takimi artystami jak Marvin Gaye, Stevie Wonder, Bobby Caldwell czy  The Isley Brothers. Jest bardzo przyjemna, w charakterystycznym stylu Yellow Days. 

Jednymi z piosenek w dyskografii Yellow Days, na które polecam zwrócić uwagę, są Your Hand Holding Mine i Gap In The Clouds (minialbum Harmless Melodies),  That Easy (z płyty Is Everything okay In Your World?) oraz singiel It’s Real Love

Yellow Days polecam wszystkim spragnionych nowego, oryginalnego brzmienia i głosu, który wywołuje ciarki na całym ciele. Na pewno się nie zawiedziecie :). 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=Sc7pD718xOg]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *