Lublin liderem nowoczesnych usług biznesowych w Polsce Wschodniej

fot. lajf.info

fot. lajf.info

Ponadprzeciętną dynamikę wzrostu zatrudnienia oraz największy udział w zatrudnieniu w firmach z polskim kapitałem w sektorze nowoczesnych usług biznesowych osiągnęło miasto Lublin. Tak wynika z najnowszego raportu ABSL Sektor Usług Biznesowych w Polsce, według którego, w okresie od stycznia 2019 roku do końca marca 2020, Lublin znalazł się na równorzędnym miejscu z Trójmiastem w kategorii największej liczby nowych jednostek.

 Kolejny rok z rzędu niezależne badania wskazują, że Lublin jest liderem branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce Wschodniej. Obecnie w naszym mieście zatrudnienie w tym sektorze znajduje 7900 osób, gdy tymczasem w Rzeszowie 5300, zaś w Kielcach czy Białymstoku blisko 3000 osób. W latach 2016-2020 Lublin wykazał się ponadprzeciętnym wzrostem na poziomie 62% zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, gdzie w porównaniu do zatrudnienia w sektorze ogółem w Polsce, wzrost ten był na poziomie 58%. Tym samym, zgodnie z przyjętą strategią rozwoju miasta, branża nowoczesnych usług biznesowych stała się specjalizacją Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak wynika z branżowego raportu, nowe inwestycje zrealizowano wyłącznie w Lublinie i w Bydgoszczy (po 3 nowe inwestycje). W badanym okresie czasu, w naszym mieście swoją działalność jako pierwsze centrum usług w Polsce rozpoczęły Dovilo oraz Pakke, zaś kolejne oddziały uruchomiły: Capgemini, Lingaro, ProService oraz Venture Devs.

W 2019 r. centra usług biznesowych tworzyły każdego miesiąca 2550 nowych miejsc pracy przy udziale sektora w PKB szacowanym na 3-3,5%. Systematyczny wzrost liczby zatrudnionych przełożył się na rozwój rynku powierzchni biurowych – tym samym Polska, oferując 11 mln m², jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie całkowita podaż na największych rynkach biurowych (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie) sięga 11 mln m². Polskie miasta są najchętniej w regionie wybierane przez firmy rozważające lokalizacje w dużych ośrodkach biznesowych.

Lublin aktualnie jest ósmym co do wielkości rynkiem biurowym w Polsce, a jego całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej wynoszą około 204 tys. m², a w budowie jest jeszcze dodatkowe 40 tys. m². W kolejnych latach planowane jest oddanie dodatkowych 54 tys. m² powierzchni biurowej. W 2019 roku popyt na tego typu powierzchnie wyniósł 9000 m². Do największych umów zawartych na terenie Lublina zalicza się: nową umowę Santander w CZ Office Park A na 4700 m², umowę przednajmu na 1000 m² podpisaną przez Predica w biurowcu Gray Office oraz nową umowę zawartą przez Strabag na 900 m² w Point 75. Najbardziej aktywne na rynku najemcy są firmy reprezentujące sektory takie jak bankowość, finanse i ubezpieczenia, choć wzrasta również rola przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług biznesowych i IT. Zauważalny jest również spadek współczynnika pustostanów, który na początku 2020 roku wynosił 9,3%, co pozycjonuje Lublin jako rynek sprzyjający najemcom.

Raport ABSL jest dostępny na stronie www.absl.pl/pl/publikacje

fot. lajf.info


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *