1 lipca – Dzień Unii Lubelskiej

Fot.: Tomasz Rytych / East News

Fot.: Tomasz Rytych / East News

W tym roku świętujemy 451. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Z inicjatywy lubelskich towarzystw kresowych w 2015 r. Rada Miasta ustanowiła 1 lipca Dniem Unii Lubelskiej. Z tej okazji Miasto zaprasza mieszkańców na wzięcie udziału w wydarzeniach upamiętniających.

fot. lublintravel.pl

Świętowanie rozpocznie się o godzinie 12:30 na Placu Litewskim przed Pomnikiem Unii Lubelskiej, przed którym zostaną złożone kwiaty. Nieco później o godzinie 16:00, 17:00, 18:00 i 19:00 z dziedzińca Muzeum Lubelskiego przy ul. Zamkowej 9 wyruszą spacery „Śladami Unii Lubelskiej – zwiedzanie z lubelskimi przewodnikami”. Atrakcją spacerów będzie wstęp do Kaplicy św. Trójcy. Spacer o godz. 16:00 będzie tłumaczony na Polski Język Migowy przez Ewelinę Lachowską-Łuczak. O godzinie 18:00 w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika przy ul. Złotej 9 odbędzie się msza święta w 451. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. Godzina 19:00 to czas na prelekcję pt. „Unia Lubelska – historia wciąż żywa”, którą wygłosi dr Marcin Gapski w Bazylice oo. Dominikanów . O godzinie 19:15 wystąpi Męski Zespół Wokalny „Kairos” pod dyrekcją Borysa Somerschafa – w programie koncertu znajdą się pieśni ormiańskie, gruzińskie, żydowskie, ukraińskie.

Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny, jednak z uwagi na ograniczenia wprowadzone z powodu stanu epidemii, liczba uczestników prelekcji i koncertu, które odbędą się w Bazylice Dominikanów, jest ograniczona. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, na miejscu będzie dostępny płyn do dezynfekcji rąk. Wydarzenia tłumaczone będą na Polski Język Migowy przez Magdalenę Gach-Leziak i transmitowane on-line na kanale YouTube Lublin Miasto Inspiracji i profilu Facebook Lublin – Miasto Kultury. Ponadto w Bazylice oo. Dominikanów znajduje się pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących.

fot. lublintravel.pl

fot wyróżniające -> Tomasz Rytych / East News

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *