. Kultura

Czym jest przyjaźń? – Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Przyjaźń to silna więź między ludźmi, relacja polegająca m.in. na zaufaniu. Przyjaciel to osoba, na której możemy polegać w każdej sytuacji, niezależnie czy zgłaszamy się do niej z problemem, czy chcemy się podzielić dobrą nowiną.

Przyjaźń jest niezwykle silną relacją, której nie można zbudować w kilka dni. Często opiera się ona na wieloletniej znajomości, a co za tym idzie wspólnych wspomnieniach. Może być zawierana na różny sposób – poprzez posiadanie wspólnego “wroga” czy podobnych zainteresowań.

W życiu każdego człowieka powinien się znaleźć ktoś taki jak przyjaciel. Bywają momenty, kiedy sami nie wiemy co zrobić, jak postąpić. Dobrze jest się komuś zwierzyć w gorszych chwilach, poprosić o poradę i wspólnie wymyślić rozwiązanie. Przyjaciel zawsze posłuży dobrą poradą czy podzieli się swoim punktem widzenia. Jest to osoba, którą darzymy wielkim zaufaniem, więc możemy być spokojni o nasze sekrety.

Przyjaźń to nie tylko zaufanie. Należy pamiętać o byciu szczerym, uczciwym i lojalnym.

Im jesteśmy starsi, tym bardziej doceniamy naszych przyjaciół. W dzieciństwie były to osoby, z którymi po prostu lubiliśmy spędzać czas, a w latach szkolnych dzieliliśmy z nimi nasze zainteresowania czy przeżywaliśmy wspólne zawody miłosne. Kiedy przychodzi dorosłość, nie jest łatwo. Jednak z przyjacielem zawsze raźniej. Poprawi nam samopoczucie czy wspólnie z nami będzie dzielić gorsze chwile.

Warto wspomnieć, że przyjaźń nie ogranicza się tylko do relacji między ludźmi. Może ona również dotyczyć więzi pomiędzy krajami.

Międzynarodowy Dzień przyjaźni to kolejne nietypowe święto, które obchodzi się 30 lipca. Zostało ono ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2011 roku. Ma przypominać o wzmacnianiu więzi międzyludzkich, szacunku oraz porozumieniu między krajami, narodami, kulturami i osobami fizycznymi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dzisiejszego dnia pamiętać o naszych przyjaciołach. Można złożyć życzenia lub po prostu podziękować im za to, że przy nas są.

Oczywiście należy mieć na uwadze, że przyjaciół mamy codziennie, a nie tylko od święta!