Dzień bez Telefonu Komórkowego

źródło: www.pixabay.com

Kontakt ze znajomymi, kalendarz, kalkulator, rozrywka, wyszukiwanie informacji na temat pogody czy rozkłady autobusów i pociągów. To tylko niektóre z funkcji telefonu komórkowego, który stał się bardzo ważnym urządzeniem w życiu człowieka.

W połowie lat 90. XX wieku telefon komórkowy posiadało ok. 75 tysięcy osób w Polsce. Obecnie ma go prawie każdy. Coraz częściej słyszy się, że ludzie używają słowa smartfon zamiast telefon komórkowy. Współcześnie mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez tego urządzenia. Korzystanie z telefonu komórkowego ma na celu ułatwienie nam życia. Jednak związane są z tym pewne zagrożenia.

Niektórzy zaczęli stwarzać niebezpieczeństwo dla siebie i dla ludzi w ich otoczeniu. Uzależnili się oni od telefonów do takiego stopnia, że używają go wszędzie: podczas spotkań ze znajomymi, idąc przez miasto lub prowadząc auto. Szacuje się, że ¼ wypadków samochodowych spowodowana jest właśnie przez korzystanie ze smartfona podczas jazdy. Powstały specjalnie akcje, które mają na celu utożsamiać kierowców o skali powodowanego przez nich wtedy niebezpieczeństwa.

Jednak to nie jedyne zagrożenie spowodowane przez smartfony. Kiedy pochylamy się nad telefonem przez wiele godzin, może nas dopaść “esemesowa szyja”. Jest to uczucie “wbijania szpilek” w odcinku kręgosłupa szyjnego. Istnieje nawet choroba o nazwie dyskopatia. Najczęściej dotyczy ona krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Siedzący tryb życia doprowadza do silnego bólu w okolicach lędźwi, a nawet mocnych skurczów. 

Coraz częściej mamy do czynienia z takimi zjawiskami fanoholizm, nomofobia i phubbing. Oznaczają one kolejno: uzależnienie od telefonu, lęk przed jego brakiem pod ręką i odrzucanie drugiej osoby dla smartfona. Zaczęliśmy izolować się od społeczeństwa jeszcze bardziej niż kiedykolwiek.

Dzisiaj obchodzimy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Ograniczmy nasze korzystanie z tego urządzenia. Nie tylko damy odpocząć swojemu kręgosłupowi i oczom, ale również pozwolimy odetchnąć naszemu mózgowi od pochłaniania nadmiaru udostępnianych nam informacji. Odłóżmy więc dzisiaj nasze telefony i poszukajmy innych aktywności na spędzanie wolnego czasu.

1 thought on “Dzień bez Telefonu Komórkowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *