Remont „Chatki Żaka” dobiega końca. Jak będzie wyglądała „Chatka”? Co z „Le’Żak”?

2-letni remont Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” w Lublinie właśnie dobiega końca. Dzięki modernizacji budynku zyskał on nie tylko nowoczesny wygląd, ale także wiele nowych pomieszczeń, m.in.  2 sale do prób instrumentalnych, pracownię plastyczną czy ciemnię fotograficzną. Nowy budynek będzie w całości udostępniony studentom prawdopodobnie już od października  2020 r.

Remont Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” rozpoczął się w 2018 r., a zakres prac objął nieodnawianą wcześniej salę widowiskową oraz wszystkie kondygnacje. Choć wyremontowany budynek nabierze nowoczesnego wyglądu, to zachowane zostaną dotychczasowe charakterystyczne elementy wykończenia modernistycznego tj. mozaika na holu, kręcone schody prowadzące na pierwsze piętro oraz układ okien wzdłuż holu.

Nowoczesne wnętrze, profesjonalny sprzęt

Zmodernizowany obiekt zyskał wiele istotnych pomieszczeń, w tym dwie sale prób instrumentalnych, nowe garderoby z pełnym węzłem sanitarnym, pracownię plastyczną, trzy sale warsztatowe oraz ciemnię fotograficzną. Z kolei sala widowiskowa została wyposażana w nowoczesne instalacje oświetlenia scenicznego, nagłośnienia i inne niezbędne do realizacji wydarzeń o charakterze artystycznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi funkcjonowania instytucji publicznych, obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a dostępność kondygnacji zapewni nowa winda.

Co z kawiarnią „Le’Żak”?

„Chatka Żaka” była chętnie odwiedzanym miejscem nie tylko z powodów artystycznych. Dotychczas funkcjonująca w murach „Chatki” kawiarnia „Le’Żak” przyciągała studentów miłą obsługą, przepyszną kawą oraz wieloma koncertami. Z oczywistych względów, na czas remontu działanie kawiarni zostało wstrzymane. Aktualnie władze UMCS poszukują chętnych na wynajęcie tego lokalu, również z przeznaczeniem na prowadzenie kawiarni.

– Do 5 sierpnia br. oferenci mieli możliwość składania ofert w odpowiedzi na informację dotyczącą wynajmu lokalu w budynku ACK UMCS „Chatka Żaka”, tj. „Oferta na wynajem lokali w budynku ACK Chatka Żaka w Lublinie przy ul. Radziszewskiego 16 z przeznaczeniem na prowadzenie  kawiarni”. W wyznaczonym terminie nie wpłynęły oferty. Przetarg zostanie najprawdopodobniej wkrótce powtórzony – informuje Magdalena Drwal z Biura Prasowego UMCS w Lublinie.

Otwarcie „Chatki Żaka”

Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe oraz wyposażeniowe. Zakończenie wszystkich prac budowlanych planowane jest w ciągu najbliższego miesiąca.

– W październiku planujemy ponowne otwarcie ACK UMCS Chatka Żaka, jest to jednak ściśle zależne od ograniczeń związanych z epidemią COVID – 19 i ewentualnego ich rozszerzania, więc konkretne informacje będziemy mogli podać bliżej rozpoczęcia roku akademickiego – napisała Agnieszka Bąk z ACK UMCS „Chatka Żaka”.

Równolegle z remontem trwa tworzenie programu działalności ACK UMCS „Chatka Żaka”, który jest opracowywany zarówno przez pracowników Uczelni, jak i studentów. Władze UMCS zachęcają żaków do przesyłania  swoich pomysłów na temat działalności kulturalnej „Chatki Żaka” po remoncie. Propozycje można nadsyłać w wiadomościach prywatnych na Facebookowego oraz Instagramowego  fanpage’a ACK „Chatki Żaka”.

Na przebudowę i remont obiektu przeznaczono 25 mln zł, z czego 14,5 mln zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za modernizację ACK UMCS odpowiada konsorcjum firm DAJK P.H.U. Maciej Kańczugowski oraz Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane TERMCHEM Sp.z.o.o.

***
Akademickie Centrum Kultury UMCS już od 55 lat stanowi istotny ośrodek kultury studenckiej na mapie Lublina oraz kraju. To wyjątkowe miejsce, w którym odbywały się różnorodne inicjatywy związane z kulturą, takie jak Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”, Studencki Przegląd Alternatywnej Muzyki, Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje” czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Konfrontacje”. Miejsce to stanowi również centrum mediów akademickich – swoją siedzibę mają tutaj m.in. studencka rozgłośnia Radio Centrum UMCS oraz Telewizja Akademicka TV UMCS.

Fot. Kamil Wroński