Wyszli na ulice i walczą o swoje!

Kilkaset osób przemaszerowało ulicami Lublina, dając wyraz społecznego manifestu przeciwko wyrokowi w sprawie aborcji, jaki wydał Trybunał Konstytucyjny. Przed kamienicą, w której mieści się siedziba Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie w piątkowy wieczór o godzinie 18.00 rozpoczął się Pogrzeb Praw Kobiet.

Po ogłoszeniu czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w całej Polsce rozpoczęły się liczne protesty kobiet. W piątkowy wieczór tłumy zgromadziły się także na ulicach Lublina, by wyrazić swój sprzeciw i niezadowolenie przeciwko ustawie ograniczającej prawa kobiet. O godzinie 18.00 kilkaset osób zebrało się na ul. Królewskiej 3, przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie, gdzie zapalono symboliczne znicze. Stamtąd Deptakiem skandujący tłum przeszedł w stronę Placu Litewskiego, a następnie w stronę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W trakcie marszu protestujący symbolicznie zatrzymali się przy Skwerze 100-lecia praw wyborczych Polek, by przypomnieć o tym, że decyzja Trybunału Konstytucyjnego znów te prawa odbiera.

W wydarzeniu uczestniczyły kobiety, ale także mężczyźni w różnym wieku. -Wczoraj, kiedy przeczytałam, co się stało, zaczęłam płakać. Tak jak teraz. Bo nie wyobrażam sobie państwa, w którym łamane są podstawowe prawa człowieka, a to się u nas dzieje. – mówiła organizatorka protestu. –  Dziękuję wszystkim, którzy są za kobietami, ale my też mamy moc, pamiętajcie.

Protestujący w trakcie trwania marszu skandowali hasła przeciwstawiające się decyzji Trybunału Konstytucyjnego oraz obecnej władzy. Towarzyszyły im również zapalone znicze oraz ręcznie wykonane banery, na których widniały napisy takie jak: „To jest wojna”, „Walcz z wirusem, nie z kobietami”, „Don’t PiS me off”, czy „Wstydźcie się”. Wydarzenie zakończyło się o godzinie 19.20 pod Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Prowadzący wciąż przypominali o obowiązujących odstępach oraz zasłanianiu nosa i ust. Marsz od początku do końca był eskortowany przez policję. W sobotę 24.10 odbędzie się kolejny protest, tym razem pod siedzibą Konfederacji w Lublinie, a w niedzielę 25.10 o godz. 16.30 protestujący zbiorą się w Ogrodzie Saskim, gdzie zorganizowany zostanie Czarny Marsz.

Organizatorzy zapowiedzieli, że nie zaprzestaną protestów, dopóki Trybunał Konstytucyjny nie zmieni swojej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *