,,Chop Suey” szóstym utworem metalowym z miliardem wyświetleń

https://www.youtube.com/watch?v=MlcJQYON2Go&ab_channel=SystemOfADown-Topic

,,Chop Suey” to najbardziej rozpoznawalny utwór zespołu System of a Down. Wydany został jako utwór promujący album ,,Toxicity” (2001) – drugi album tejże grupy muzycznej. W miniony weekend singiel osiągnął miliard wyświetleń na portalu YouTube.

Kompozycja zespołu SOAD jest dopiero piątym utworem z gatunków metal i rock, który osiąga milion wyświetleń na należącym do Google serwisu. Wcześniej dokonały tego tylko: Guns N’ Roses (,,Sweet Child O’Mine” i ,,November Rain”), Linkin Park (,,Numb” i ,,In the End”) oraz Nirvana (,,Smells Like Teen Spirit”).

Sam tytuł utworu może być interpretowany na dwa sposoby:

1. ,,chop” (ang.) – cios; ,,suicide” (ang.) – samobójstwo

2. w kuchnii chińskiej – potrawka z kurczakiem, krewetkami i jajkami.

Co do znaczenia tekstu, to tak wyjaśnia go gitarzysta System of a Down w rozmowie z Blabbermouth.net: ,,Piosenka opowiada o tym, jak różnie jesteśmy traktowani, w zależności od tego w jaki sposób umieramy. Każdy zasługuje na śmierć. Na przykład, jeśli miałbym teraz umrzeć z powodu przedawkowania narkotyków, [ludzie] mogą powiedzieć, że zasłużyłem na to, gdyż nadużyłem niebezpiecznych używek. Stąd wers ‘I cry when angels dererve to die’.”

,,Chop Suey” doceniono już w 2002 roku nominacją do nagrody Grammy w kategorii Best Metal Performance, natomiast w 2012 uznano go za najlepszą kompozycję hard-rockową XXI wieku. W roku 2001 po atakach terrorystycznych na World Trade Center piosenka umieszczona została na liście 165 niestosownych utworów radia Clear Channel Communications z powodu wersu ,,I don’t think you trust in my self-righteous suicide”.

Wzrost wyświetleń powyższego utworu może być powiązany z faktem, że zespół wydał w listopadzie dwie piosenki po 15–letniej przerwie. Utwory te związane są z konfliktem w Górskim Karabachu i mają na celu zbiórkę pieniędzy na jego ofiary.

Korekty dokonała Gabriela Kusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *