“Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym” – TVP nie zostanie ukarana za słowa Czarnka

Telewizja Polska nie zostanie ukarana za słowa Przemysława Czarnka o LGBT. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że stacja nie złamała ustawy, z kolei TVP przekonuje, że wypowiedź nie miała na celu obrażenia kogokolwiek.

Dotyczy to słów, które obecny szef MEN powiedział 13 czerwca w programie “Studio Polska”: “Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”. 

Wypowiedź wywołała wiele kontrowersji, a do KRRiT wpłynęły skargi dotyczące braku reakcji na nią ze strony Telewizji Polskiej. Złożyli je m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa. Jednak w ocenie KRRiT polityk “odniósł się wyłącznie do nieuprawnionego wykorzystywania przez środowisko LGBT argumentów związanych z prawami człowieka”.

W odpowiedzi do RPO, TVP stwierdziła, że wypowiedź “miała miejsce po zaprezentowaniu przez niego zdjęcia z parady gejów w centrum Los Angeles, obok której kiedyś przejeżdżał, a celem wypowiedzi nie było obrażanie kogokolwiek”. 

18 listopada minister edukacji został ukarany naganą przez Komisję Etyki Poselskiej za “obraźliwe słowa dotyczące osób LGBT”. Oprócz niego ukarany został także poseł Porozumienia Jacek Żalek. Jest to najwyższa kara, jaką może wymierzyć Komisja. Kolejna kara, w tym finansowa, leży w gestii Marszałka Sejmu lub Prezydium Sejmu.  

Czarnek nie zgadza się z tą decyzją, a do sprawy odniósł się na Twitterze: “Nagana? Dla mnie ludzie ze zdjęcia z LA, chodzący nago w centrum miasta, nie są normalni. Jeśli są normalni dla członków Kom. Etyki, to jest ich problem, a nie mój. Jestem przekonany, że Prezydium Sejmu inaczej oceni tę oczywistą dla większości Polaków sprawę”. 

Korekta: Dawid Kobylański 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *