Co kobietom w duszy gra, czyli nieoficjalny soundtrack Strajku Kobiet

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października wywołało ogromne oburzenie, którego prawdopodobnie nie spodziewała się prezes — Julia PrzyłębskaPo tym wyroku wiele osób wyszło na ulice, by wyrazić swój sprzeciw. Pomimo ciągle zaostrzających się przepisów, które miałyby zmniejszyć tłumy na ulicach, chętnych nie brakuje. Nie brakuje również wyobraźni osobom protestującym. Wielu z nich oprócz kreatywnych transparentów dało również upust własnym emocjom poprzez muzykę.

Polskie Tango

Jednym z pierwszych, który właśnie w taki sposób wyraził własną frustrację, był Taco Hemingway, który swój utwór opublikował 10 lipca, czyli cztery miesiące przed rozpoczęciem protestów. Polskie Tango, bo tak nazywa się singiel, pochodzi z albumu Jarmark, który przez fanów został odebrany jako ogólny komentarz wobec obecnej sytuacji w Polsce. Cały krążek to podróż przez nasz kraj oczami Hemingwaya. Warto zaznaczyć, że Tango ujrzało światło dzienne w okresie trwania wyborów prezydenckich, przez co myślę, że wielu Polaków idealnie poczuło klimat stworzony przez rapera. Tango już od początku biło rekordy. Podczas pierwszej doby utwór zdobył ponad 2 miliony wyświetleń na platformie YouTube. Rekordy po zaledwie 12 godzinach pobił również na Spotify z wynikiem blisko 557 tysięcy odsłuchań. Dzięki strajkom utwór odżył na nowo, co więcej, na pierwszych protestach w wielu miastach służył jako hymn. 

Tortury Ciało

Nie zabrakło również nowych interpretacji historycznych już pieśni. Ta pozycja na pewno przypadnie do gustu fanom jednego z popularniejszych seriali Netflixa przez fakt, że oryginał wykorzystany był w produkcji Dom z papieru. Mowa tutaj oczywiście o utworze Bella Ciao, która stała się protest songiem dzięki współpracy Mai Pompy z Łają Szkło. Oryginał pochodzi z Włoch z 1942 roku, gdzie służył jako hymn antyfaszystowskich partyzantów. Geneza pieśni sprawia, że Tortury Ciao! w wykonaniu Mai Pompy jeszcze bardziej chwyta za serce i nabiera większego znaczenia. We Wrocławiu strajkujący sprawdzili się również w roli chórzystów i podczas spaceru wspólnie wykonali utwór Łai. Nagranie z tego wydarzenia, a także oryginalne wykonanie dostępne są na YouTube. 

Piosenka patriotyczna

Damskim subtelnym wątkiem stworzonym w zaciszu domowym jest Piosenka patriotyczna stworzona przez Zwykłą Polkę. Połączenie ukulele z delikatnym głosem mogłoby wskazywać na lekki i przyjemny utwór, jednak słowa… To one odgrywają ogromną rolę, przez co każdy wie, że orzeczenie dotknęło wszystkich nawet dziewczyny z tak małym instrumentem. W moim odczuciu statyczne tło i minimalizm ukazany w filmie sprawiają, że niektóre epitety zawierają nieprawdopodobną lekkość i finezję. 

Osiem gwiazd / Shut the fuck up

Otrzymaliśmy również odzew ze strony tych mniej znanych raperów. Osiem gwiazd od Karola Krupiaka to kolejny protest song, który stał się werbalnym nośnikiem emocji skumulowanych  po działaniach rządu, zwłaszcza wobec kobiet. Jego nagranie w dwa tygodnie zdobyło ponad 3,5 miliona odsłon, co dla wschodzącego rapera, jest świetnym wynikiem. Moim osobistym faworytem jest Asthma z utworem Shut the fuck up. Teledyski zarówno Krupiaka, jak i Asthmy utrzymane w czarno-białych kolorach nadają jeszcze większego klimatu. Nie potrzeba jaskrawych barw, żeby obrazy mówiły same za siebie. Asthma po opublikowaniu swojego protest songu został okrzyknięty odkryciem roku polskiej sceny hip-hopowej. Warto również wspomnieć, że wraz z wyjściem tego singla potwierdziła się informacja o jego kontrakcie w Def Jam Poland. 

Call On Me

Nie mogłoby zabraknąć tutaj Call On Me, który wykorzystywany jest jako podkład do wykrzykiwania głównego postulatu, który chyba każdemu jest znany. Utwór Erica Prydza to niewątpliwie nieodłączny element każdego strajku. Przy żadnym innym osiem gwiazd (***** ***) nie wybrzmiewa tak dobrze. Potwierdzają to statystyki. Call On Me od 18 października cieszy się ogromną popularnością wśród wyszukiwań w przeglądarce. Według Google Trends  w okresie od 25 do 31 października fraza Call On Me osiągnęła wartość 100, co oznacza najwyższą popularność hasła na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.  

Niedawno otrzymaliśmy również propozycję od The Dumplings, czy też Szpaka. Zaskoczeniem były piosenki Cypisa i Ronniego Ferrari, które jak zwykle szybko nabiły wyświetlenia. Oczywiście nie obyło się bez autotune’a i bitu do potupania nóżką. Jednak właśnie ten kontrast pomiędzy propozycjami pokazuje solidaryzację ludzi z tak bardzo odmiennych środowisk. 

Oczywiście zasmuca mnie fakt, że aby przysługiwały nam podstawowe prawa, musimy wychodzić na ulicę. Plusem jednak całej tej sytuacji jest to, że tak bardzo udało nam się zjednoczyć i pomimo różnic jesteśmy w stanie walczyć razem. Jak dobrze wiemy, przy odpowiednim akompaniamencie można zrobić wszystko. Prawdopodobnie dlatego cieszy to, że powstaje tak wiele utworów, które pomagają nam wytrzymać w batalii o własne prawa. 

Korekta: Anna Marek 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *