Czy polski rząd wspiera działalność artystów w czasie pandemii?

13 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że 2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln złotych. Środki mają być przeznaczone na utrzymanie miejsc pracy i ciągłości działalności artystycznej w Polsce. 

Ze względów epidemicznych pomoc finansowa była bardzo wyczekiwana przez niektóre osoby ze środowiska kultury. O pomoc w ramach utworzonego we wrześniu Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 instytucji artystycznych, organizacji, przedsiębiorców prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, tańca, muzyki. 

Ministerstwo poinformowało, że pomoc otrzymają 144 samorządowe instytucje artystyczne, którym przyznano 94 716 434 złotych, 306 organizacji pozarządowych (przyznana kwota 38 578 661 złotych), 448 przedsiębiorców (przyznana kwota 90 959 964 złotych) oraz 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego (przyznana im kwota to 175 235 109 złotych). 

W sobotę Ministerstwo opublikowało komunikat:  

Wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria, otrzymały wsparcie. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły: spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019, liczby zatrudnionych osób, liczby odwołanych imprez/ wydarzeń artystycznych, wpływu dofinansowania na lokalną społeczność, udziału przychodów z muzyki, tańca i teatru w ogólnych przychodach  (w odniesieniu do przedsiębiorców), zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią– czytamy. 

Niektórzy odnieśli się do decyzji Ministerstwa. Jedną z tych instytucji jest Teatr Kwadrat.  

My, Teatr Kwadrat jako samorządowa instytucja kultury otrzymaliśmy 3 600 000 otych wsparcia za rok 2020 […]. My jako Teatr Kwadrat zatrudniamy ponad 70 osób na etacie […] Nie mogliśmy sprzedawać biletów, ponieważ nie wolno nam było grać spektakli, ale ludzie nadal pozostawali zatrudnieni, dlatego aktorzy np. pozostawali na tak zwanej gołej pensji, pensji postojowej […] Proszę sobie wyobrazić, że przy tych samych spektaklach my mamy wpływów z biletów czterokrotnie mniej niż zwykle! To są pieniądze, które dzięki uprzejmości Ministerstwa Kultury mamy szansę teraz odzyskać. – mówi dyrektor Andrzej Nejman w swoim oświadczeniu w związku z ogłoszeniem wyników naboru do programu pomocowego MKiDN. Całego oświadczenia można wysłuchać na IGTV Teatru Kwadrat. 

Resort kultury zamieścił na swojej stronie internetowej także wykaz beneficjentów, z którego wynika, że dofinansowanie uzyskają między innymi: Teatr Kwadrat w Warszawie, Teatr Muzyczny w Gdyni, Północne Centrum Sztuki Teatr ,,Komedia’’, Fundacja Imka, Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, spółka Golec Fabryka, przedstawiciele disco polo, Kamil Bednarek, Grzegorz Hyży, Justyna Steczkowska i wielu innych artystów. 

Korekta: Anna Marek 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *