Egzaminy na nowych zasadach

Ministerstwo Edukacji Narodowej 19 listopada ogłosiło zmiany w egzaminie ósmoklasisty oraz w maturze. Testy będą przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie wytycznych z podstawy programowej. Zmianie ulegnie również zakres wymagań i umiejętności, jakie muszą spełniać uczniowie.  

Wymagania egzaminacyjne mają zawierać istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Tworzyć będą spis wiadomości i umiejętności, jakie muszą posiadać przystępujący do egzaminów. Będą się opierać na wymaganiach podstawy programowej i uwzględnią sytuację edukacyjną w ciągu ostatnich lat. Określą również obszar wiadomości i umiejętności, które będą sprawdzane na egzaminach w przyszłym roku, jednocześnie nie ograniczając zakresu realizacji podstawy programowej. 

Nauczyciel ma za zadanie realizować program nauczania zgodnie z wytycznymi podstawy programowej ze szczególnym naciskiem na zakres materiałów uwzględniony w wymaganiach egzaminacyjnych. 

Prace nad wymaganiami egzaminacyjnymi trwają już od października. Ich pierwszy etap zakończył się 19 listopada. Po analizie zeszłorocznych wyników Ministerstwo Edukacji Narodowej uznało, że z racji panującej pandemii egzaminy powinny być przeprowadzone na innych zasadach. Powołano zespoły eksperckie, których zadaniem jest opracowanie wymagań egzaminacyjnych. Wymagania mają być gotowe do końca grudnia. 

Eksperci mają dokonać analizy podstawy programowej oraz stworzyć wymagania egzaminacyjne w taki sposób, by zakres materiałów z przedmiotów pokrewnych łączył się ze sobą. 

Zmiana dotyczy wyłącznie egzaminów w roku szkolnym 2020/2021. 

Co dalej z przygotowaniem egzaminów? 20 listopada ma rozpocząć się kolejny etap. Podczas konsultacji projektu będą zgłaszane uwagi i opinie. Czas przewidziany na tę fazę to 7 dni. W grudniu planowane jest wydanie rozporządzenia w sprawie wymagań egzaminacyjnych w ostatecznej formie, po czym rozpoczną się szkolenia nauczycieli i metodyków. W marcu 2021 roku uczniowie zapoznają się ze zmienioną formą arkuszy próbnych.  Egzamin ósmoklasisty i matura planowane są na maj przyszłego roku. 

Ósmoklasiści zmierzą się w tym roku szkolnym między innymi ze zmniejszoną liczbą zadań otwartych z matematyki oraz z obniżonym poziomem oczekiwań biegłości językowej. W przypadku maturzystów zmniejszono liczbę zadań na egzaminie z matematyki, a także zniesiono obowiązek przystąpienia do matury na poziomie rozszerzonym. 

Szczegółowe informacje na stronie ministerstwa: https://www.gov.pl/web/edukacja/zmiany-na-egzaminie-osmoklasisty-i-egzaminie-maturalnym-w-2021-r 

Korekta tekstu: Anna Marek 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *