„… jest wszystko”, czyli optymistyczne spojrzenie na ciężki świat przez Kwiat Jabłoni

Kwiat Jabłoni zaskoczył nas ostatnio nowym singlem pt. „Mogło być nic”. Tym samym po wielkim sukcesie „Niemożliwe” zapowiadają kolejną płytę. Kasia i Jacek znów uderzają w optymistycznie patrzące na rzeczywistość, artystyczne brzmienie. Przyjrzyjmy się bliżej, co prezentują nam tym razem pianistka i mandolinista.

Artyści w nowym singlu opowiadają w sielankowy sposób o pięknie dnia codziennego. Na festiwalu Pol’And’Rock 2019 nawiązując do Jakuba „Dema” Dębskiego Jacek Sienkiewicz powiedział o ich piosence „Nic więcej”, iż mówi ona o afirmacji życia. Właśnie tymi dwoma słowami również można opisać „Mogło być nic”. Rodzeństwo Sienkiewiczów wyśpiewuje filozoficzne rozważania, które spotykają każdego z nas: prostego, szarego człowieka, który samotnie przeżywa egzystencję, mimo mijania tłumów ludzi każdego dnia. Nie kreują jednak pesymistycznego przesłania, a przechodzą do optymistycznego refrenu, który wprost mówi jak piękny jest sam fakt egzystencji. Stawiają istnienie wszystkich rzeczy, które nas otaczają, jako piękną wizję w opozycji do wizji absolutnej pustki (zupełnego nihilizmu). Doceniają zwykłe drobne gesty. Niewyobrażalne koncepty kosmiczne w opozycji do lovecraftowskiego horroru nie obrazują jako rzeczy, których należy się bać („bo chociaż wczoraj zaszło słońce, to nie musi jutro wstać”), upatrują w tym czegoś pozytywnego, nakłaniają, by czerpać radość, tu i teraz, z rzeczy niepojętych – co można wyczuć w ich wokalu. Wszystkie te wizje są bardzo pokrzepiające, szczególnie w tak trudnych czasach pandemicznych i społecznych, jakie nas dziś spotykają.

Już w utworze „Kto powie mi jak” w tekstach tego zespołu można dostrzec bardzo duże ilości pokory. Widzimy tam wręcz stoicką postawę oczekiwania na to, by dopiero w przyszłości uzyskać wiedzę, jak poprawnie powinno się żyć, a do tej pory należy „walczyć o swój świat”. W całej twórczości Kwiatu Jabłoni można znaleźć bardzo dużo nawiązań biblijnych i religijnych, jednak skupiających się na bardzo subtelnych przesłaniach i akceptacji losu takim, jakim jest. Unikają, a wręcz podchodzą żartobliwie do narzekania, które jest niezwykle popularną polską przywarą.

Kwiat Jabłoni to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów folk/indie-popowych. Zespół funkcjonuje od marca 2018 roku. Najbardziej znani są ze swojego hitu „Dziś późno pójdę spać”, który na platformie YouTube zdobył aż dwadzieścia dwa miliony wyświetleń. Jak już wcześniej wspomniałem, wystąpili już na kilku festiwalach, a nagrania z ich występu na Pol’And’Rock 2019 można posłuchać m. in. w serwisie Spotify. Kasia i Jacek zagrali już ponad 150 koncertów.

Z ciekawostek warto wspomnieć, iż podczas warszawskich protestów w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, Jacek i Kasia Sienkiewiczowie dołączyli do protestujących, niosąc transparent z symbolem Strajku Kobiet. Kto wie, czy może na najnowszej płycie usłyszmy jakąś formę protest-songu, które ostatnio stają się coraz bardziej popularne? Tego niestety dowiemy się dopiero po premierze.

Korekta: Joanna Mróz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *