Lublin z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023?

Wszystko na to wskazuje, że to właśnie Lublin może otrzymać tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży w 2023 roku. Po ponad pół roku intensywnych przygotowań, w najbliższy poniedziałek, Miasto Lublin przedstawi finałową prezentację w konkursie o ten prestiżowy tytuł. Zwycięzcę poznamy 25 listopada. Na podium europejskich miast, obok Lublina znalazły się rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare.

Aplikacja, którą Miasto Lublin złożyło w konkursie o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży koncentruje się na trzech obszarach: Miasto dla młodzieży, Młodzież dla miasta oraz Młodzież i miasto. Pierwsza kategoria zawiera szeroki zakres działań zaprojektowanych przez Miasto z myślą o młodych mieszkańcach. Drugi obszar opisuje wkład młodzieży w program – projekty i inicjatywy opracowane i wdrożone przez młodych lub organizacje młodzieżowe, z którymi współpracują. Poza tym obejmuje on również wyniki zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i wdrożenie działań Europejskiej Stolicy Młodzieży. Z kolei ostatnia grupa tematyczna obejmuje współpracę i partnerstwo pomiędzy Miastem i jednostkami miejskimi w Lublinie, a młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i innymi zainteresowanymi stronami w zakresie opracowywania i wdrażania wspólnych przedsięwzięć.

– Obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie silnej pozycji kulturalnej i turystycznej Lublina. Jesteśmy europejskim miastem, które swoimi pomysłami i programem śmiało konkuruje z innymi metropoliami. Do finałowej trójki miast weszliśmy z wysokimi ocenami od reprezentantów wielu ważnych, europejskich instytucji i organizacji. Mamy szansę zostać Europejską Stolicą Młodzieży i wierzę, że tytuł ten trafi do Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

fot. Miasto Lublin

Swoje nadzieje na wygraną wyraziła również Beata Stepaniuk- Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, która koordynuje przygotowania Lublina w tym konkursie.


– Aplikacja finałowa to efekt kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób, który bardzo mocno zaangażował się w ten ważny projekt. W działaniach uczestniczyli także przedstawiciele i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. Wypracowane idee były konsultowane ze środowiskiem skupiającym i współpracującym z młodzieżą. Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas. Jestem przekonana, że wspólnie udało nam się stworzyć najciekawszy w Europie program obchodów. Zaplanowana w nim liczba wydarzeń oraz wartość budżetu przeznaczona na ich realizację, pokazują skalę przedsięwzięcia – mówi wiceprezydent Beata Stepaniuk- Kuśmierzak.

Bardzo istotnym elementem aplikacji jest przewidywany wpływ uzyskania przez Miasto Lublin tytułu, czyli to jak Europejska Stolica Młodzieży wpłynie na miasto i młodzież oraz jakie trwałe zmiany może wprowadzić. Budżet na działania programowe Europejskiej Stolicy Młodzieży w latach 2021-2023 zaplanowany jest na kwotę około 27 mln zł, a w samym 2023 roku na działania dla młodzieży Miasto chce przeznaczyć ponad 13 mln zł. W programie znalazły się 73 duże wydarzenia i festiwale. Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. 

fot. Miasto Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *