Nagrywany w Lublinie ,,Zieja’’ najlepszym polskim filmem na festiwalu Camerimage

Źródło: facebook.com/ Sztumskie Centrum Kultury

Podczas międzynarodowego Festiwalu Filmowego Energa Camerimage w Toruniu (zakończonego w miniony weekend) wygrał film biograficzny „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika. Konkurował w kategorii ,,Konkurs Filmów Polskich’’ między innymi z wyróżnionymi: „Supernovą” i „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

,,Zieja” to koprodukcja Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizji Polskiej, współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Miasto Lublin. Film miał mieć swoją premierę w marcu, ale niestety stał się jedną z pierwszych filmowych ofiar pandemii koronawirusa. 

Ksiądz Jan Zieja to postać, która uczestniczyła we wszystkich kluczowych wydarzeniach dla niepodległości Polski, od wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, przez II wojnę światową, do czasów współczesnych. Warszawski duchowny – kapelan Szarych Szeregów i współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników sprzeciwiał się światu, w którym żył, na przykład głosił hasło: ,,Nigdy nie zabijaj nikogo, nawet swoich wrogów’’- był to sprzeciw wobec poglądów patriotycznych II wojny światowej. W filmie zagrał go Andrzej Seweryn oraz Mateusz Więcławek. 

Warto zauważyć w tym sukcesie rolę Lublina. To właśnie w tym mieście nagrywano sceny w takich miejscach jak: (archikatedra Św. Jana Chrzciciela i Św. Jana Ewangelisty przy ul. królewskiej 10, Muzeum Wsi Lubelskiej, ulice: Ku Farze, Archidiakońska, Złota, Dominikańska, Niecała), a także w okolicach: Nałęczów, Kazimierz Dolny, Janowiec, Wąwolnica (Sanktuarium Maryjne). 

Prezydent Lublina- Krzysztof Żuk zamieścił na swoim Facebooku wpis: Wielkie gratulacje dla twórców i aktorów filmu „Zieja„, który w dużej części powstawał w Lublinie, a który został dziś uznany za polski film roku 2020 na festiwalu CamerimageW ostatnich latach nasze miasto zdobyło sobie świetną opinię w środowisku twórców filmowych. Duża w tym zasługa Lubelskiego Funduszu Filmowego.  


Źródło: facebook.com / Miasto Lublin / Zdjęcie z planu filmu ,,Zieja’’ 

Obejrzyj zwiastun filmu ,,Zieja’’ na filmweb.pl 

Korekta: Maciej Cieciora  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *