Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja prasowa Morawieckiego i Niedzielskiego

https://twitter.com/PremierRP/status/1323974815888384000/photo/1

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej (4 listopada) konferencji prasowej ogłosili kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem. Oto nowe zasady bezpieczeństwa i funkcjonowania społeczeństwa.

Edukacja, kultura oraz sport

Niezmiennie szkoły będą funkcjonować w trybie zdalnym, ale klasy 1-3 od 9 listopada również przyjmą ten tryb nauczania. Wszystkie wydarzenia sportowe mają odbywać się bez udziału publiczności. Zamknięte zostają również baseny, aquaparki oraz siłowni.

Życie społeczne

Następuję zamknięcie kin, teatrów, muzeów, galerii sztuki, domów kultury. Osoby do 16 roku życia mają poruszać się pod opieką dorosłych w godzinach 8.00-16.00 od poniedziałku do piątku. Zgromadzenia publiczne mogą odbywać się do max. 5 osób. Aktualny pozostaje zakaz spotkań i imprez. Premier zaleca ograniczenia przemieszczania się osób starszych (70+). W kościołach może przebywać 1 osoba/15m2 (do 29 listopada).

Gospodarka

Nowe obostrzenia dotyczą zamknięcia sklepów w galeriach handlowych (wyjątki sklepy spożywcze, kosmetyczne, farmaceutyczne, budowlane, z artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi). Hotele mają być otwarte tylko dla osób przebywających w podróży służbowej (do 29 listopada). Nastąpić ma również zawieszenie działalności sanatoriów. Lokale gastronomiczne nie mogą funkcjonować stacjonarnie- mogą dostarczać posiłki na wynos. W kwestii transportu publicznego – 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich. Handel w sklepach do 100m2 – 1 osoba/10m2, natomiast w sklepach powyżej 100m2 – 1 osoba/15m2 (do 29 listopada).

Ponadto rząd wprowadzi bon dla nauczycieli w wysokości 500 zł na zakup sprzętu do pracy zdalnej. Nowe obostrzenia wejdą w życie już od soboty 7 listopada. Premier i minister zdrowia apelują o rozsądek i pozostanie w domach.

Korekta: Maciej Cieciora

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *