Piątkowy Przegląd Nowej Muzyki #1

fot.: Dział Marketingu i Public Relations Polformance

Po całym tygodniu wypełnionym różnymi zajęciami przychodzi upragniony piątek. To czas, kiedy pojawia się nowa muzyka. Tak więc co tydzień będę sprawdzać, co oferuje rynek muzyczny.

W minionych kilkunastu dniach bardzo dużo się działo na polskiej scenie politycznej. A jeszcze więcej na ulicach Polski. Wielu ludzi sprzeciwiło się wyrokowi, który zapadł w Trybunale Konstytucyjnym. Dlaczego o tym piszę, skoro miało być o nowej muzyce? Wśród protestujących osób znalazło się liczne grono muzyczne. I nie, nie będzie teraz o utworze Cypisa. Będzie o powrocie znanego polskiego duetu – The Dumplings. Na początku tygodnia pojawił się ich nowy utwór Każda z nas, który nawiązuje do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce.

Skoro już o Polsce mowa, to sprawdźmy, co nowego pojawiło się w tym tygodniu na naszym podwórku. A trochę tych nowości reprezentujących różne gatunki się znajdzie. Dzisiaj premierę ma album Euforia grupy Hyper Son, która łączy hip-hop, elektronikę i indie. Taka mieszanka może niektórym wydawać się złym połączeniem. Cóż, Hyper Son niemal w doskonały sposób lawiruje między tymi gatunkami. Wystarczy posłuchać, chociażby singla Przestrzenie, który pojawił się kilkanaście dni temu.


To wróćmy do duetów. Kwiat Jabłoni wydał singiel Mogło być nic, zapowiadający nowy album. Po świetnie przyjętym debiucie zanosi się na to, że zespół będzie kontynuować to, co udało im się na płycie Niemożliwe. Można się więc spodziewać tekstów nawiązujących do uniwersalnych problemów oraz obserwacji świata okraszonej delikatnymi dźwiękami. Warto jednak poczekać, czy faktycznie Kasia i Jacek Sienkiewiczowie nas czymś nie zaskoczą. Chociaż może lepiej, żeby tego nie robili, bo to co do tej pory wydał Kwiat Jabłoni, wskazywało na zapotrzebowanie na taką muzykę w Polsce.


Jesień zagościła na dobre. Czy to taka Pora roku zła? Nawiązanie było niezbędne, by móc napisać o kolejnej nowości w Polsce. Sanah wydała swój debiutancki album w finalnej wersji. Pojawiło się kilka nowych utworów, w sumie na płytę składa się 26 piosenek. To dość duża liczba, ale biorąc pod uwagę popularność artystki, nie ma się co dziwić. Słuchacze chętnie sięgają po jej muzykę. Byłoby jeszcze piękniej, gdyby zwracali uwagę na te niektóre perełki na jej płycie, a nie tylko na Szampan. On się kiedyś przecież chyba skończy?


Taki imprezowy nastrój wprowadziłam. Oprócz szampana jest i Confetti. To od Little Mix. Chociaż zespołu nie słucham na co dzień, to wystarczyło spojrzeć na tytuły piosenek, by domyślić się, że album dotyczyć będzie wzmacniania niezależności oraz pozycji kobiet. I dobrze. Płyty zapełnione taką treścią, o warstwie dźwiękowej zachęcającej do wstania z łóżka nie tylko do biurka na zajęcia, są potrzebne. Faktycznie, po przesłuchaniu kilku piosenek Little Mix, zwłaszcza będąc kobietą, można poczuć się nieco lepiej.


W taki nastrój wprowadza też Dua Lipa. Tydzień temu pojawił się jej nowy utwór, który wykonała w duecie z Angèle. Piszę o nim, dlatego że dziś został opublikowany teledysk do tej piosenki. Widać, że Dua Lipa idzie w dobrą muzyczną stronę. Jej ostatnie występy na żywo pokazały, że już nie jest kojarzona z tym słynnym i love her lack of energy, go girl give us nothing. A ta współpraca z Belgijką przy utworze Fever tylko to potwierdza.


Zwolnijmy nieco tempo. Jestem przekonana, że wielu poczuło w którymś momencie swojego życia pewną łączność z piosenkami Birdy. Dobra wiadomość dla tych, którym tego brakuje – artystka wróciła! Co prawda tylko z EP-ką Piano Sketches, ale lepszy rydz niż nic. Nowe piosenki dostarczają niezbędnej dawki muzyki na tę porę roku.


Nie ma co jednak popadać w ten smutny nastrój na długo. Na ratunek przychodzi nowy album Kylie Minogue o znamiennym tytule DISCO. Można więc się spodziewać, co nowego oferuje gwiazda muzyki.


Tym dyskotekowym akcentem kończę ten wieczorny piątkowy przegląd muzyki. Będzie czego słuchać w kolejnych dniach.

fot.: Dział Marketingu i Public Relations Polformance

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *