“POINT.UMCS” dla polskich studentów oraz zagranicznych

“POINT.UMCS” – wydarzenie w formie online, które powstało, po to, by zintegrować studentów – cudzoziemców. Sprawdźmy, co przygotowali organizatorzy.

W dniach 20-22 listopada 2020 roku, odbyło się online wydarzenie “POINT.UMCS”. Projekt został laureatem w konkursie projektów “Budżetu Partycypacyjnego 2020” i jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu “Welcome to Poland”. Projekt ten również był wspierany przez Prorektor ds. Studentów i Jakości Kształcenia – prof dr hab. Dorotę Kołodyńską, Pełnomocnik Rektora ds. Umiędzynarodowienia kształcenia – dr Ewelinę Panas oraz przez Centrum Promocji UMCS – w osobie dyrektora Centrum – dra Marcina Gołębiowskiego.

Pomysłodawcami oraz realizatorami projektu są zagraniczni studenci, którzy wygrali konkurs “Talenty na UMCS”: Dmytro Demianenko, Diana Meskhiya, Marta Chorna. Koordynatorem projektu jest pracownik Centrum Promocji UMCS Kateryna Drozdiuk.

• Projekt “POINT.UMCS” powstał z myślą o studentach. Chcemy pokazać, jak można nie tylko studiować, ale także angażować się w wydarzenia społeczne, rozwijać swoje pasje, udoskonalać siebie jako jednostkę. Wiemy, jak trudno jest zacząć, zwłaszcza w tych trudnych czasach. Dlatego chcemy zainspirować studentów do działania – mówi jedna z organizatorek, Marta Chorna

Siedmioro studentów oraz zagranicznych absolwentów Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, w ramach webinarium opowiadalo o swoich próbach osiągnięcia sukcesu w Polsce. W tym między innym Wiktoria Czugunowa mówiła o tym, jak rozwijać swój talent w Polsce, jak pozbyć się strachu i wątpliwości na początku swojej drogi udoskonalenia własnego talentu w obcym kraju. Kolejna zaproszona osoba – Oksana Vodonos – nauczyła ułożenia profesjonalnego CV. Wskazywała na to, jakich błędów należy unikać oraz jakie triki można zastosować, aby CV było skuteczne. Snizhana Chorna wtajemniczyła uczestników w świadome czytanie tekstów naukowych oraz nauczyła tworzyć animacje. Hanna Melnyk wprowadziła widzów w świat studiów doktoranckich z perspektywy cudzoziemca, a Daria Jakymenko podczas warsztatu nauczyła realizować wydarzenie kulturalne. Suraj Paul Christopher opowiedział o różnicach, pomiędzy Polską a Indiami, a Aynebyona Karokora Robert podzielił się tym, jak anglojęzyczny student może znaleźć pracę w Polsce.

Nagrania z każdego dnia wydarzenia zostały zapisane na kanale UMCS w serwisie YouTube.

• „POINT.UMCS” między innymi ma na celu wsparcie zagranicznych studentów i absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Pragnęliśmy dać im możliwość podzielić się własnym doświadczeniem, w tym sukcesami i trudnościami. Dla nowych studentów, którzy dopiero przyjechali do Polski, zwłaszcza do Lublina, jest to dobra okazja do nawiązania kontaktów z doświadczonymi ludźmi – dzieli się jedna z organizatorek, Diana Meskhiya

Pomimo ograniczeń, które zostały wprowadzone z powodu pandemii, wydarzenie cieszyło się popularnością, a organizatorzy zastanawiają się nad kolejną edycją wydarzenia.

Szczegóły na: https://www.facebook.com/point.umcs

Korekta: Dawid Kobylański