Przywróćmy „męskich” mężczyzn

Vogue od zawsze specjalizował się w przepięknych okładkach, które nadal wzbudzają zachwyt u odbiorców. Za sprawą grudniowej rozkładówki, która przeszła do historii, oprócz zachwytu wywołał niemałe zamieszanie na całym świecie. To wszystko za sprawą Harry’ego Stylesa i jego stylizacji zaprojektowanej przez Alessandro Michela.

Co poszło nie tak?

Harry Styles oprócz muzyki i aktorstwa świetnie odnajduje się w świecie mody. Początki tej przygody zawdzięcza Alessandrowi Michelemu. Projektant mody z domu Gucci stworzył kreacje piosenkarza na jego pierwszą solową trasę koncertową. W tym samym roku Styles został ambasadorem tej marki. Od tamtej pory, czyli przeszło już od 3 lat, stylizacje muzyka produkowane są przez włoski dom mody z Florencji. Na okładce amerykańskiego Vogue’a nie było inaczej. Warto zaznaczyć, że grudniowe wydanie przejdzie do historii czasopisma. To pierwszy raz, gdy na okładce tego magazynu mężczyzna pojawia się solo, bez towarzystwa kobiety. Zamieszanie wywołały jednak same kreacje, zaprojektowane przez przyjaciela brytyjskiego piosenkarza  — Michela. Styles w zwiewnej sukni balowej Gucci sprawił, że wśród konserwatystów zawrzało. Największym echem odbił się jednak komentarz Candace Owens- amerykańskiej autorki książek oraz działaczki politycznej. W swoim tweecie napisała: 

Nie ma takiej społeczności, która przetrwałaby bez silnych mężczyzn.  

Swój wpis zakończyła pewnego rodzaju postulatem, aby przywrócić męskich mężczyzn.  

Co na to pozostali?

Apel Owens nie obył się bez krytyki ze strony fanów Harry’ego Stylesa. Zarówno na Twitterze, jak i Instagramie, czy Facebooku roiło się od postów pełnych oburzenia. W sprawie zabrały głos także osoby publiczne. Jedną z nich była Olivia Wilde, która odpowiedzialna jest za najnowszą produkcję Don’t Worry Darling, gdzie Styles odgrywał będzie główną rolę. Producentka odpowiedziała bardzo krótko: Jesteś żałosna. Na Instastory po stronie muzyka stanęła również Ashe, która od niedawna współpracuje z jego kolegą z One Direction – Niallem Horanem: Absurdem dla mnie jest to, że ludzie kłócą się o to, co ktoś chce nosić. Jest 2020 rok, ja mogę włożyć garnitur, Harry może włożyć sukienkę.

Źródło: https://www.vogue.pl/
Fot. Tyler Mitchell dla Vogue US

Harry Styles i sukienki

Harry Styles już od dzieciństwa uwielbiał sukienki. Potwierdza to jego mama Anne Twist, która w programie Lorraine powiedziała: Myślę, że może miałam z tym coś wspólnego. Ponieważ zawsze byłam wielką fanką przymierzania z nimi fantazyjnych sukienek, kiedy byli mali, czego Gemma (siostra Harry’ego) nienawidziła, ale Harry zawsze się cieszył. Kto nie lubi się przebierać? Piosenkarz od początku solowej kariery lubił eksperymentować ze stylem. Należy do grona najlepiej ubierających się celebrytów. Na ubiegłorocznej Met Gali pojawił się w prześwitującym kombinezonie, a buty na obcasie nie są dla niego nowością. Swój  sukienkowy pierwszy raz  miał w  brytyjskim dzienniku The Guardian. W rozmowie dla Vogue’a zaznacza, że Ubrania są po to, by z nimi eksperymentować i się nimi bawić. W tej samej rozmowie dodaje: Sam, kiedy jestem w sklepie, zdarza mi się oglądać sukienki i myślę wtedy, że są fantastyczne. Jest tyle radości w zabawie z ubraniami. Wcześniej w rozmowie z The Guardian mówi o ubraniach w odniesieniu do seksualności: Nie chodzi o wykorzystywanie płciowych dwuznaczności, aby być interesującym. Chcę, żeby to wyglądało w określony sposób. Nie dlatego, że wyglądam w tym na geja czy wyglądam jak hetero albo że wyglądam na osobę biseksualną, ale dlatego, bo myślę, że wyglądam fajnie.

Źródło: https://www.vogue.pl/
Fot. Tyler Mitchell dla Vogue US

Jak ja to widzę?

Myślałam, że żyjemy w takich czasach, gdzie mężczyzna w sukni nie wzbudza już tak ogromnych kontrowersji. W Polsce dalej z tym walczymy, jednak zaskoczona byłam reakcją za morzem, gdzie osoba Harry’ego Stylesa już od dość dawna jest znana z niecodziennych kreacji. Konserwatyści rzeczywiście mogą być zaniepokojeni. Ich wizja męskich mężczyzn, którzy muszą być silni i chodzić w długich spodniach, przez Stylesa została zdecydowanie przekreślona, a ogólna granica coraz bardziej się zaciera. Warto jednak zaznaczyć, że piosenkarz już od dobrych 3 lat pokazuje się zarówno na wybiegach, jak i rozkładówkach w strojach niewpisujących się w kanon konserwatystów. Może to już pora, aby odejść od tych trochę staroświeckich poglądów, albo chociaż się przyzwyczaić? Doskonale rozumiem, że każdy nas ma własny ideał mężczyzny, dla kogoś stylizacje Harry’ego Stylesa mogą być przesadą, lecz w tym samym czasie dla innych stają się inspiracją. Pamiętajmy, żeby we wszystkim, co robimy, czuć się komfortowo. Nieważne, czy zapewniają to suknie, czy zwykłe jeansowe spodnie.  

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *