Bój o Rzecznika Praw Obywatelskich

Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, popierana przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, została dwukrotnie odrzucona przez sejm. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata. We wtorek mają dokonać tego Polskie Stronnictwo Ludowe i Konfederacja.


Posłowie mają czas do 29 grudnia na składanie kandydatur. Rzeczniczka PiS – Anita Czerwińska, przekazała PAP, że kandydatem partii rządzącej na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich jest Piotr Wawrzyk, poseł i wiceminister spraw zagranicznych.

Informacja ta spotkała się z nieprzychylnością części opozycji. Przeciwny kandydaturze Wawrzyka jest również obecny RPO – Adam Bodnar. Jeżeli ktoś jest związany z partią polityczną, kandydował z jej list, sprawuje wysokie stanowiska w administracji rządowej, to trudno sobie wyobrazić, żeby z dnia na dzień po złożeniu przysięgi miał zyskać taki poziom bezstronności, by móc służyć obywatelom.

W poniedziałek wieczorem poseł Konfederacji Krzysztof Bosak przekazał na Twitterze, że we wtorek o godz. 10:45, PSL i Konfederacja przedstawią kandydaturę profesora Roberta Gwiazdowskiego – prawnika i lidera Polski Fair Play – nieistniejącej już formacji politycznej, która w ubiegłym roku startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Inny poseł Konfederacji – Artur Dziambor skomentował to, mówiąc: Mieliśmy nadzieję, że uda się ukryć tę kandydaturę do jutrzejszej konferencji, ale okazało się, że tak świetnej wiadomości nie można trzymać w tajemnicy.

Korekta: Dawid Kobylański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *