Gwiazda Betlejemska na naszych oczach. Po raz pierwszy od setek lat

Wczoraj (21.12.2020) przy odrobinie szczęścia związanego z bezchmurnym niebem po zachodzie słońca mogliśmy nawet gołym okiem zauważyć koniunkcję Jowisza i Saturna. Dwie największe planety Układu Słonecznego zbliżyły się do siebie i utworzyły bardzo jasny punkt. To zjawisko ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia zostało nazwane „Gwiazdą Betlejemską”.

Koniunkcja Jowisza i Saturna zdarza się co około 20 lat. Jednak tego roku planety znalazły się wyjątkowo blisko siebie. 

 Żaden z żyjących astronomów nie miał okazji oglądać takiego zjawiska. Ostatni raz miało ono miejsce i było tak dobrze widoczne 800 lat temu. Wielka Koniunkcja Jowisza i Saturna to zbliżenie się do siebie obu planet na tyle, że z ziemskiego punktu widzenia utworzyły one jeden punkt na niebie. Choć w rzeczywistości były one oddalone od siebie o 800 mln km. Gwiazdę Betlejmską można było dostrzec godzinę po zachodzie słońca spoglądać nieco powyżej horyzontu na południowy-zachód. 

Jak zapowiada Amy C. Oliver, rzeczniczka Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian w rozmowie z „New York Timesem” następna okazja, by zobaczyć Jowisza i Saturna tak blisko siebie zdarzy się w 2080 r., czyli za 60 lat.

Jeżeli nie mieliście okazji wczoraj patrzeć na niebo oto krótki filmik dokumentujący to wydarzenie.

Planety będzie można zobaczyć w swoim pobliżu jeszcze przez kilka kolejnych dni więc zachęcamy do obserwacji nieba.

Korekta: Maciej Cieciora

Foto: Art Furnace/ Shutterstockhttps://podroze.onet.pl/aktualnosci/gwiazda-betlejemska-rozblysnie-po-800-latach-dzieki-koniunkcji-saturna-i-jowisza/cwp3627

1 thought on “Gwiazda Betlejemska na naszych oczach. Po raz pierwszy od setek lat

  1. W piatek, 22 stycznia 2016 roku w krakowskim Urzedzie Wojewodzkim, minister p. Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w asyscie wicewojewody krakowskiego p. Piotra Cwika udekorowal naszych Kolegow z II Obszaru Konfederacji Polski Niepodleglej z tamtych lat. Krzyz Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymal p. Stanislaw Kurek ps. Partyzant, a Krzyz Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski p. Danuta Czechmanowska ps. Skarabeusz. Obecny byl poczet z naszym obszarowym sztandarem z 1988 roku, zgromadzili sie Konfederaci z lat 1979-1989 z kierownictwami Zarzadow: Glownego i II Obszaru Zwiazku bylych kapeenowcow na czele. Byly przemowienia (najlepsze kolegi „Partyzanta”, wyrazajace nadzieje na dobra zmiane) – i lzy wzruszenia (

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *