Najdroższy polski obraz namalowany przez kobietę sprzedany

Fot. DESA Unicum

,,Czytająca I” to obraz Tamary Łempickiej, sprzedany w czwartek, 10 grudnia podczas aukcji Sztuka Dawna w DESA Unicum w Warszawie. Dzieło zostało kupione za prawie 4,5 mln zł, czym zyskało status najdroższego na polskim rynku aukcyjnym obrazu stworzonego przez kobietę.

Łempicka jest najdroższą polską artystką w historii i trzecią najdroższą malarką na świecie. Jej dzieła posiadają światowe gwiazdy, m.in. Jack Nicholson, a rekordowa cena za jej obraz wyniosła 82 mln zł. ,,Czytająca I”, którą uważa się za autoportret malarki, została własnością prywatnego kolekcjonera. Podczas czwartkowej aukcji padł także inny rekord — obraz Tadeusza Makowskiego pt. ,,Dzieci i zwierzęta” sprzedany także za niecałe 4,5 mln zł stał się najdroższym dziełem tego artysty na świecie.

Tamara Łempicka była jedną z najważniejszych przedstawicielek estetyki art déco na świecie. Prowadząc burzliwy i rozrywkowy tryb, z którego także jest znana, tworzyła głównie portrety, martwe natury i akty. Ludzie chętnie zamawiali u niej obrazy, jednak krytycy nie zawsze byli przychylnie do nich nastawieni. Aukcja pokazała, że dzieła malarki niezmiennie budzą zainteresowanie, a jej styl jest niepowtarzalny.

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *