Norweżki wracają na tron

Reprezentantki Norwegii wygrały czternaste Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej. W wielkim finale pokonały reprezentację Francji 22:20 (10:14). W meczu o trzecie miejsce Chorwatki pokonały gospodynie turnieju – Dunki 25:19 (11:11).

Reprezentacja Norwegii jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w żeńskiej piłce ręcznej. Zdobywała dużo medali Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich oraz osiągnęła wiele sukcesów w Mistrzostwach Europy. Z czternastu rozegranych turniejów, Norweżki wygrały go aż osiem razy, a tylko dwa nie zdobyły w nim medalu.

W niedzielę Skandynawki były faworytkami finału, jednak początek meczu należał do Trójkolorowych, które chwilowo prowadziły 4:2. W tym czasie Norweżki straciły piłkę czterokrotnie. Po chwili stan się wyrównał do wyniku 4:4. Świetne interwencje norweskiej bramkarki Silje Solberg oraz słabe rzuty Francuzek spowodowały, że na tablicy wyników widniał wynik 7:4 dla reprezentacji Norwegii. Norweżki dobrze sobie radziły z atakami pozycyjnymi, a Francuzki dalej miały kłopoty z przeprowadzeniem akcji co doprowadziło do problemów ze strzeleniem bramki przez ponad 6 minut. Norweżki odskoczyły Trójkolorowym na 5 bramek (11:6), następnie na każdy ich zdobyty gol, Francuzki odpowiadały tym samym. Pierwsza połowa skończyła się wynikiem 14:10 dla Norwegii.

W drugiej połowie to Francuzki lepiej sobie radziły z atakami pozycyjnymi oraz w obronie. Norweżki nie mogły zdobyć gola, a to za sprawą francuskiej bramkarki Cleopatre Darleux. 10 minut przed końcem meczu był remis 17:17. Przez dłuższą chwilę obie ekipy grały bramka za bramkę. W międzyczasie czerwoną kartkę dostała środkowa rozgrywająca reprezentacji Francji Grâce Zaadi. Pod koniec spotkania Norweżki zdobyły dwie bramki i mecz skończył się dla nich pozytywnym wynikiem 22:20, co dało im ósmy tytuł Mistrzyń Europy.