Pobierz aplikację i wspomóż polską kulturę!

Rok 2020 nie był łatwym czasem dla polskiej kultury. Pandemia koronawirusa zmroziła większość szerzących ją instytucji, co w efekcie silnie odbiło się na polskich artystach. Wielu aktorów, muzyków oraz tancerzy zostało pozbawionych środków do życia. Jednak teraz na pomoc przychodzi im nowopowstała aplikacja „Ratuję Kulturę”, dzięki której każdy z nas może ich wesprzeć. 

Inicjatorką aplikacji „Ratuję Kulturę” jest Dominika Łakomska – polska aktorka. Postanowiła ona zgłosić się do Fundacji Kibica z prośbą o zaprojektowanie programu, dzięki któremu można będzie wesprzeć teatry, filharmonie itp. Fundacja Kibica od dawna tworzy aplikacje, poprzez które można wspierać finansowo swoje ulubione kluby sportowe, dlatego też podjęli się zadania. 

Aplikacja oparta jest na mechanizmie cash back. Oznacza to, że zakupy w wybranych sklepach internetowych premiowane są niewielką sumą pieniędzy, które następnie zostają przekazana do wybranej przez użytkownika instytucji kultury. Przyznane kwoty zależą od tego, ile wydamy na zakupy, a także od decyzji sklepów, co do wysokości procentu przychodu, jaki chcą przekazać. Aplikację można pobrać bezpłatnie, a kupujący nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów przy jej używaniu.  

Obecnie w sektorze kultury pracuje około 300 tys. osób. Większość z nich jest zatrudniona na umowach o dzieło, umowach zleceniach lub mają własną działalność. W obecnej sytuacji pozostają oni bez pracy, a instytucje kultury są pozbawione źródła zarobku. Spektakle, koncerty i festiwale są przenoszone do Internetu, a artyści często zmuszani są do szukania prac dorywczych. Według rozporządzenia premiera sytuacja ta ma potrwać do 27 grudnia. Można się jednak spodziewać, że ograniczenia potrwają dłużej. Mimo że zgromadzone kwoty raczej nie zabezpieczą bytu instytucji kultury w Polsce, to biorąc pod uwagę sytuację, w której się znalazły, każda pomoc ma znaczenie. 

Aplikacja nie jest jeszcze dostępna, jednak już niedługo będzie mógł ją pobrać każdy, kto chce wspomóc polską kulturę.  

Korekta: Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *