PODSUMOWANIE ROKU 2020: Liga NFL

2020 rok przyniósł w świecie NFL wiele ciekawych niespodzianek, powrotów i transferów oraz poznaliśmy mistrza NFL sezonu 2019/2020. Zapnijcie pasy, bo zaczynamy wycieczkę po najważniejszych wydarzeniach w NFL w 2020 roku. 

STYCZEŃ 

2020 rok zaczął się od pierwszej rundy Play-Off. W Konferencji Amerykańskiej Baltimore Ravens oraz Kansas City Chiefs czekali na swoich przeciwników, z którymi mieli się zmierzyć w drugiej rundzie Play-Off. Natomiast w pierwszej rundzie walczyły ze sobą drużyny Houston Texans i Buffalo Bills oraz New England Patriots i Tennessee Titans.  

W pierwszym meczu zwyciężyła drużyna Houston Texans, która miała spore problemy z drużyną Buffalo Bills i zakończyła go po dogrywce wynikiem 22:19. 

W drugim meczu byliśmy świadkami sporej niespodzianki, a nawet sensacji. Tennessee Titans wygrało mecz wynikiem 20:13 z New England Patriots – drużyną broniącą mistrzowskiego tytułu i obok zespołu Pittsburgh Steelers ma najwięcej zdobytych mistrzostw NFL (6) oraz ekipą, która przez poprzednie trzy sezony meldowała się w Super Bowl. 

W Konferencji Krajowej bezpośredni awans do drugiej rundy Play-Off uzyskały drużyny San Francisco 49ers oraz Green Bay Packers. W pierwszej rundzie grali ze sobą New Orleans Saints i Minnesota Vikings oraz Philadelphia Eagles i Seattle Seahawks. 

W trzecim meczu pierwszej fazy Play-Off znowu doszło do wielkiej niespodzianki, a to za sprawą Minnesoty Vikings, która po dogrywce wygrała z New Orleans Saints wynikiem 26:20. 

W ostatnim meczu pierwszej fazy Play-Off Seattle Seahawks wygrało 17:9 z drużyną Philadelphia Eagles. 

W dniach 11-13 stycznia nadszedł czas na drugą fazę Play-Off czyli na półfinały konferencji. W Konferencji Amerykańskiej mierzyły się ze sobą Baltimore Ravens i Tennessee Titans oraz Kansas City Chiefs i Houston Texans. Natomiast w Konferencji Krajowej grały ze sobą San Francisco 49ers i Minnesota Vikings oraz Green Bay Packers i Seattle Seahawks. 

W pierwszym meczu kolejną sensację sprawiła drużyna Tennessee Titans zwyciężając z jednym z faworytów do wygrania ligi, Baltimre Ravens wynikiem 28:12. W ten sposób drużyna z Tennessee awansowała do finału Konferencji Amerykańskiej. 

W drugim meczu Kansas City Chiefs wygrało po bardzo emocjonującej batalii z Houston Texans 51:31 i także zameldowała się w finale Konferencji Amerykańskiej. 

W trzecim meczu górą była drużyna San Francisco 49ers, która wygrała z Minnesotą Vikings 27:10. W finale Konferencji Krajowej drużyna z Kalifornii miała się zmierzyć z Green Bay Packers, które w ostatnim meczu drugiej fazy Play-Off wygrało z Seattle Seahawks 28:23. 

W dniach 19-20 stycznia odbyły się finały Konferencji Amerykańskiej oraz Konferencji Krajowej, których zwycięzcy mieli się zmierzyć ze sobą podczas Super Bowl VIV. 

W pierwszej konferencji górą była drużyna Kansas City Chiefs wygrywając z rewelacją sezonu z Tennessee Titans wynikiem 35:24. 

W drugiej konferencji San Francisco 49ers wygrało z Green Bay Packers 37:20. 

Źródło: https://nypost.com/2020/01/04/patriots-season-stunningly-ends-with-loss-to-titans-in-afc-wild-card-game/

LUTY 

Noc z 2-go na 3-go lutego była najbardziej wyczekiwaną przez fanów Futbolu Amerykańskiego w Polsce i na Świecie. Tej nocy przyszedł czas na nieformalne święto narodowe USA, czyli na Super Bowl VIV. Na Hard Rock Stadium w Miami mierzyły się ze sobą mistrzowie Konferencji Amerykańskiej Kansas City Chiefs oraz Mistrzowie Konferencji Krajowej San Francisco 49ers. Chiefs walczyli o drugie mistrzostwo w swojej historii, natomiast 49ers walczyli o szóste mistrzostwo, co spowodowałoby, że zrównaliby się z liderami klasyfikacji zwycięzców ligi NFL, czyli z drużynami New England Patriots oraz Pittsburgh Steelers. Swój cel osiągnęło Kansas City Chiefs, pokonując San Francisco 49ers 31:20. MVP finału został wybrany QB Chiefs, Partick Mahomes. 

Źródło: https://www.inc.com/justin-bariso/hidden-in-patrick-mahomess-post-super-bowl-interview-was-a-master-class-in-emotional-intelligence.html

MARZEC-SIERPIEŃ 

Był to okres transferów, przedłużania kontraktów oraz kompletowania drużyn. W tym roku było kilka niespodzianek. Najgłośniejsze wydarzenia: 

  • Tom Brady – legenda NFL i New England Patriots z polskimi korzeniami, gracz mający 6 pierścieni za wygranie Super Bowl, jeden z najwybitniejszych graczy w historii tego sportu – po 20 latach gry dla New England Patriots postanowił zmienić otoczenie i podpisał kontrakt z Tampa Bay Buccaneers. W ten sposób została zakończona pewna epoka, która dała 6 mistrzostw NFL drużynie z Nowej Anglii. 
  • Kolejny zawodnik z polskimi korzeniami, Rob Gronkowski postanowił wrócić po rocznej przerwie. Były zawodnik New England Patriots, w której grał 9 lat podpisał kontrakt z Tampa Bay Buccaneers, tym samym dołączając do swojego przyjaciela Toma Brady’ego. 
  • Cam Newton podpisał kontrakt z New England Patriots. Były zawodnik Carolina Panthers tym samym wszedł w buty Toma Brady’ego i teraz to on będzie zamierzał doprowadzić drużynę Billa’a Belichick’a do zwycięstw. 
  • W tym roku Patrick Mahomes podpisał najwyższy kontrakt w historii sportu. Na mocy przedłużonego kontraktu 24-letni rozgrywający zarobi 503 mln dolarów za 10 lat gry. Umowa Mahomesa opiewa dokładnie na 477 mln dolarów plus klauzula o zakazie transferu. 

W dniach 23-25 kwietnia miał miejsce 2020 NFL Draft. Jest to szansa dla młodych graczy oraz dla zawodników z innych lig na dostanie się do najlepszej ligi Futbolu Amerykańskiego na świecie. Draft jest podzielony na 7 rund. Wyniki draftu można zobaczyć na oficjalnej stronie ligi NFL. 

Źródło: https://www.bardown.com/patrick-mahomes-contract-breakdown-by-how-much-he-s-making-per-minute-is-unbelievable-1.1493073

WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ 

Dnia 11-go września rozpoczął się nowy sezon NFL. Po zmianach kadrowych zapowiadał się bardzo ekscytująco. Najwięcej zainteresowania z pewnością miały drużyny Kansas City Chiefs czyli świeżo upieczeni mistrzowie, którzy stawiani są w roli faworyta do wygrania ligi, Tampa Bay Buccaneers do których przyszli Tom Brady i Rob Gronkowski oraz New England Patriots ze względu na ciekawość jak sobie poradzą bez wyżej wspomnianego Brady’ego. 

Obecny sezon jest inny, smutniejszy od poprzednich za sprawą COVID-19. Na meczach pojawiała się garstka kibiców, a na niektórych stadionach nie było ich wcale. Nie przeszkadza to jednak zawodnikom, którzy robią spektakularne widowiska. Niestety pojawiały się przypadki zachorowań na koronawirusa, jednak wszystkie zaplanowane mecze rozegrano. Pełne wyniki i statystyki meczów można zobaczyć na oficjalnej stronie NFL. 

Źródło: https://www.sportscasting.com/tom-brady-and-rob-gronkowski-just-made-a-strong-statement-to-the-rest-of-the-nfl/

Korekty dokonała Martyna Kaczmarczyk. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *