PODSUMOWANIE ROKU 2020: Odwołane lub przesunięte wydarzenia sportowe

2020 rok był bardzo trudnym i wyjątkowym w historii sportu rokiem. Przez pandemię niemożliwe stało się rozgrywanie imprez sportowych zgodnie z ich harmonogramem. Wiele wydarzeń w świecie rywalizacji sportowej zostało odwołanych lub przełożonych. 

Podsumowując 2020 rok, w wielu aspektach przypomina on nieudany sezon piłkarza, który stara się wrócić do odpowiedniej formy po skomplikowanej kontuzji. Warto zatem na wstępie przytoczyć wydarzenia piłkarskie, które przełożono na późniejszy termin, bądź zupełnie odwołano. 

Piłka nożna: 

foto: Wykop.pl
 • UEFA Euro 2020- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które miały odbyć się w 12 różnych państwach zostały przeniesione na następny rok. 
 • Copa America 2020- Przeniesiono na przełom czerwca i lipca przyszłego roku. 
 • Zawieszono lub zakończono rozgrywki ligowe. 
 • Przełożono wiele piłkarskich rozgrywek młodzieżowych, kobiet itp. 

Igrzyska Olimpijskie: 

foto: sport.travel.pl

Najważniejszym wydarzeniem 2020 miały być Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które zostały przełożone na 2021 rok. Początkowo IO miały odbyć się w planowanym terminie, ale wraz z rozwojem epidemii podjęto decyzję, która wydawała się zrozumiała. Poprzez zmianę czasu organizacji tego ,,sportowego święta” koszt wzrósł o ponad 20 procent. 

Lekkoatletyka:  

foto: dziennik.pl

Władze zarządzające ,,królową sportu” zmuszone były odwołać i przełożyć w czasie wiele prestiżowych rozgrywek, np.: Mityngi Diamentowej Ligi, Halowe Mistrzostwa Świata w Nankinie. Planowane Mistrzostwa Świata w Eugene w 2021 przełożono aż na 2022 rok! Dodatkowo ludzie, którzy biegają amatorsko, mieli o wiele mniej możliwości uczestnictwa w maratonach.  

Siatkówka: 

foto: Wyborcza.pl

Oprócz przełożenia na 2021 rok Igrzysk Olimpijskich w Tokio podjęto wiele istotnych decyzji w sprawie siatkówki, między innymi: 

-zakończono rozgrywki PlusLigi, nie wyłaniając przy tym mistrza, 
-zakończono rozgrywki Ligi Siatkówki Kobiet. Mistrzynie zostały wyłonione, 
-odwołano turniej finałowy Pucharu Polski w Katowicach (14-15 maja), 
-zawieszono rozgrywanie europejskich pucharów, w tym Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń, 
-przełożono rozgrywki Ligi Narodów. 

Tenis: 

foto: wimbledon.com

Największym ciosem dla fanów tenisa ziemnego było przede wszystkim odwołanie najpopularniejszego turnieju- Wimbledonu. Odwołano również Indian Wells i Miami Open. Kibice mogli obawiać się również o French Open, który odbył się w nietypowym dla siebie terminie- przełom września i października. Zaburzony został tenisowy kalendarz, a turnieje, które zazwyczaj odbywały się od marca do sierpnia, musiały znaleźć dla siebie inny termin. 

Skoki narciarskie: 

foto: sport.tvp.pl

Z punktu widzenia skoczka narciarskiego w sezonie 2019/2020 najważniejszą imprezą był Turniej Czterech Skoczni, który wygrał Dawid Kubacki, Raw Air- wygrany przez Kamila Stocha (nagroda nie została przyznana z powodu pandemii zaraz po zakończeniu zawodów, a dopiero wraz z rozpoczęciem nowego sezonu Pucharu Świata), Mistrzostwa Świata w Lotach w Planicy. To właśnie impreza rangi mistrzowskiej była najważniejsza dla wielu skoczków, ze względu na miejsce organizacji (słynna Letalnica) oraz prestiż. Słoweńscy organizatorzy przesunęli wydarzenie na grudzień 2020, a mistrzostwa odbyły się bez udziału publiczności. Dodatkowo w ramach cyklu Letniego Grand Prix odbył się tylko jeden konkurs w Wiśle.  

Inne wydarzenia: 

 • O rok przesunięto igrzyska paraolimpijskie w Tokio. Nowa data tej imprezy to 24 sierpnia-5 września 2021 roku. 
 • Odwołano mistrzostwa świata w hokeju, które miały odbyć się w Katowicach. 
 • Odwołane i przesunięte zostały wyścigi Formuły 1.  
 • Przesunięto organizację tegorocznego Giro d’ Italia. 
 • Zawieszono rozgrywki NBA, zakończono rozgrywki w wielu koszykarskich ligach. 
 • Odwołano mające odbyć się w maju mistrzostwa Europy w kajakarstwie górskim, które miały być ostatnią możliwością zdobycia kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. 
 • Zawieszono lub zakończono rozgrywki piłki ręcznej. 

Trudno wymienić wszystkie wydarzenia sportowe, które zostały ,,storpedowane” poprzez zaistniałą sytuację. Wszystkim kibicom sportu pozostało jedynie ,,zaciskać kciuki” i czekać na całkowity powrót do normalności. Mimo, że część rozgrywek, które zostały przełożone, już się odbyła, to jednak były one pozbawione publiczności, a bez fanów, okrzyków, miłości i nienawiści, wiernego dopingu wszelkie wydarzenia sportowe tracą swój pierwiastek niesamowitości. Zatem na koniec 2020 pozostaje jedynie życzyć wszystkim miłośnikom sportu, aby każdy mógł cieszyć się dyscypliną, którą kocha i aby każde zawody niezależnie od popularności mogły zostać rozegrane! 

Korekta: Anna Marek
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *