Pomoc psychologiczna to nie wstyd. Rozmowa z psycholog Ewą Diadush

Fot. Free-Photos/Pixabay

Studenci przebywający w samotności, odseparowani od bliskich bądź odbywający kwarantannę mogą być szczególnie narażeni na problem stresu. Przechodząc trudny okres w swoim życiu  warto zgłosić się po pomoc, którą można otrzymać w ramach bezpłatnych konsultacji psychologicznych Zespołu ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS. O tym jak to zrobić opowiada Pani Ewa Diadush psycholog UMCS.

.

Studia to magiczny czas, podczas którego można zrealizować swoje pasje, jak i poznać nowych, interesujących ludzi. Wydaje się, że jest to ostatni taki moment w dorosłym życiu, aby w jednym miejscu spotkać się z osobami o różnych poglądach, zainteresowaniach, pochodzeniu. Pandemia skutecznie ograniczyła kontakt z innymi osobami, a tym samym wzmogła strach o zdrowie swoich i bliskich. Studenci przebywający w samotności, odseparowani od bliskich bądź odbywający kwarantannę mogą być szczególnie narażeni na zaburzenia stresowe. Łatwiej jest poradzić sobie ze swoimi sprawami dzieląc się nimi z kimś, kto może pomóc. Jedną z tych osób jest Pani Ewa Diadush, psycholog z Zespołu ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS, która opowiedziała o tym kiedy oraz w jaki sposób należy zgłosić się po pomoc psychologiczną.

.

Beata Pietryczuk: Czy, i jeśli tak, to jakie mogą istnieć przesłanki do tego, aby skorzystać z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty?

Ewa Diadush: Kryzys psychiczny/ emocjonalny powstaje, kiedy stajemy przed wyzwaniem, przed trudną sytuacją i okazuje się, że dotychczasowe sposoby radzenia sobie nie działają. Wiąże się to z odczuciami bezradności, bardzo silnego lęku, gniewu, depresyjności. Dochodzą zmiany w zachowaniu – izolowanie się, unikanie ludzi, rezygnacja z dotychczasowych zajęć. Zmienia się sposób myślenia i patrzenia na rzeczywistość- pojawia się myślenie samokrytyczne, brak nadziei, obwinianie się. Dodatkowo mogą pojawić się symptomy płynące z ciała – wyczerpanie fizyczne, problemy ze snem, apetytem. Czasami są myśli albo zachowania autodestrukcyjne. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Oczywiście, mogą być też „lżejsze” przesłanki- trwające w czasie trudne emocje, konflikty, nieradzenie sobie ze stresem, niska samoocena.

Nazwa naszego Zespołu (Zespół ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami) dla niektórych studentów bywa myląca. Mają problem natury psychologicznej i nie wiedzą, czy jako osoby sprawne fizycznie mogą korzystać ze wsparcia. Otóż my uważamy, że niepełnosprawnością jest nie tylko niepełnosprawność fizyczna (narządów słuchu, wzroku, ruchu), ale również każda sytuacja, w której pojawiają się szczególne potrzeby (kryzys zdrowia psychicznego, problemy rodzinne, samotne macierzyństwo), co może ograniczyć sprawność i efektywne działanie na Uczelni nie mniej niż niepełnosprawność fizyczna.

Kolejną przeszkodą bywa to, że studenci zgłaszają się po pomoc wtedy, kiedy jest już naprawdę źle. Dopóki mogą, próbują radzić sobie sami, nie zauważając, że kryzys się pogłębia. Może to być związane z przekonaniami dotyczącymi korzystania z pomocy specjalistów. Dla wielu osób, nie tylko studentów, taka pomoc oznacza słabość. Jeśli nie radzę sobie sam, to znaczy, że jestem gorszy, słaby. W rzeczywistości jest odwrotnie, bo poproszenie o pomoc wymaga niemało odwagi i siły.

.

W Państwa organizacji dostępni do pomocy studentom są obecnie 4 specjaliści: Pan Grzegorz Chmielewski, Pani Ewa Diadush, Pani Magdalena Leleń, Pan Marian Diadush.

Tak, dodatkowo jest dwóch lekarzy psychiatrów, którzy udzielają bezpłatnych konsultacji studentom- Jerzy Wieczorek i Andrzej Czernikiewicz.

.

Czy po poradę można umówić się “od ręki”?

Należy zadzwonić lub wysłać maila do biura Zespołu albo bezpośrednio do specjalisty. Zazwyczaj umawiamy się na konkretny termin i trzeba poczekać około kilku dni- tygodnia na spotkanie. Oczywiście w sytuacjach kryzysowych, kiedy potrzebna jest nagła interwencja, staramy się spotkać jak najszybciej, czasami “na już”.
Porady mogą odbywać się w formie online albo w gabinecie przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Skorzystanie z pomocy wiąże się z uzupełnieniem formularza zgłoszeniowego podczas spotkania w gabinecie albo w wersji elektronicznej (https://www.umcs.pl/pl/formularz-zgloszeniowy-formy-wsparcia,20116.htm). W przypadku zaistnienia potrzebny nagłej interwencji możliwe jest odstąpienie od tej formalności lub uzupełnienie w późniejszym terminie.

.

Z Państwa porad mogą korzystać zarówno studenci jak i pracownicy naukowi. Kto częściej korzysta z Państwa pomocy psychologicznej?

Zgodnie z Regulaminem ze wsparcia mogą korzystać studenci, doktoranci i pracownicy, którzy mają kontakt ze studentami z niepełnosprawnością/ w kryzysie. Najczęściej dzwonią studenci.

.

Jak wielu chętnych mają Państwo obecnie? Ile trzeba czekać na rozmowę ze specjalistą?

Obecnie każdy ze specjalistów udziela wsparcia kilkunastu osobom. Od początku października kontaktowało się z nami ponad 70 osób. Na rozmowę przeważnie czeka się kilka dni-tydzień.

.

Czy teleporada może być jednorazowa, czy też dzwoniąc do Państwa specjalistów, osoby powinny się liczyć z tym, że będzie trzeba odbyć pewien cykl spotkań?

Wszystko zależy od problemu, z jakim zgłasza się student. Czasami uda się wspólnie ze specjalistą wypracować pewne rozwiązania już podczas jednorazowej rozmowy. Zazwyczaj jednak spotkań jest więcej niż jedno. Na pierwszej sesji planujemy liczbę spotkań.

.

Ile rozmów ze specjalistą można odbyć w miesiącu?

I znowu wszystko zależy od problemu, z którym zgłasza się student. Jeśli osoba doświadcza kryzysu zdrowia psychicznego, wtedy zalecane są regularne cotygodniowe spotkania, dopóki kryzys nie minie. Czasami spotykamy się co dwa tygodnie, albo raz w miesiącu. Te kwestie również są omawiane podczas pierwszego spotkania.

.

Czy jeśli osoba ma pewien kłopot życiowy i nie wie, czy powinna się udać do psychologa, czy też do psychoterapeuty, to może liczyć na Państwa pomoc?

Oczywiście, warto wtedy umówić się na spotkanie z którymś z naszych psychologów i omówić swoje wątpliwości. W naszym Zespole każdy specjalizuje się w trochę innej tematyce, więc czasami po pierwszym spotkaniu student zostaje przekierowany do innego specjalisty, który zajmuje się daną problematyką, albo pracuje w danym języku (mamy specjalistów w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim). Ewentualnie, czasami potrzebna jest rozmowa i pomoc psychiatryczna. Są też sytuacje, kiedy wsparcie, jakiego może udzielić nasz Zespół jest niewystarczające i wtedy kierujemy studenta do placówek poza UMCS.

***

Pomoc psychologiczna na UMCS świadczona jest w formie bezpłatnej. Każdy student może zadzwonić w dowolnym czasie, jednak w przypadku nie odebrania telefonu przez specjalistę oznacza to, iż jest on zajęty i oddzwoni w wolnym czasie. Każdy psycholog ma indywidualny grafik pracy, dlatego spotkania/rozmowy telefoniczne są umawiane w różnych porach.

Zapraszamy do kontaktu przez Zespół ds. Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami UMCS:

tel.: 81 537 58 90
e-mail: punkt@poczta.umcs.lublin.pl

lub bezpośredniego kontaktuj się z psychologami:

Pani Ewa Diadush – psycholog, psychoterapeuta (udziela porad w języku polskim, angielskim i ukraińskim)
tel. 782 095 503, e-mail: ewa.diadush@poczta.umcs.lublin.pl

Pani Magdalena Leleń – psycholog, specjalista w zakresie pracy z osobą ze spektrum autyzmu i zaburzeniami psychicznymi (udziela porad również w języku angielskim)

tel. 519 841 333, e-mail: m.lelen@poczta.umcs.lublin.pl

Pan Marian Diadush – psychoterapeuta, specjalista w zakresie stanów lękowych, depresji, problemów emocjonalnych (udziela porad w języku ukraińskim i rosyjskim).

tel. 695 873 930

Pan Grzegorz Chmielewski – Fundacja „Powiemy to”
Psycholog, logopeda, pedagog

tel. 609 918 333

Pan Jerzy Wieczorek – psychiatra, psycholog

 tel. 601 957 743

Pan Andrzej Czernikiewicz – psychiatra
Tel. 600 796 346

.

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *