Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie wraca do zajęć stacjonarnych? Decyzję podejmą dziekani

CC BY-SA 4.0

Fot. Uaktualniacz, Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej, Wydział Inżynierii Produkcji UP/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie jako druga uczelnia w mieście decyduje się na częściowe wznowienie zajęć stacjonarnych. O zmianach na poszczególnych Wydziałach mają zdecydować dziekani. Według zarządzenia Rektora UP z 8 grudnia 2020 r. ewentualny powrót na uczelnię ma się odbyć już za niecały tydzień, 14 grudnia. Co ze studentami, którzy będą musieli wrócić na zajęcia stacjonarne, a którzy zrezygnowali z wynajmowanych stancji?

.

8 grudnia 2020 r. na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie pojawiło się zarządzenie Rektora nr 139 w sprawie prowadzenia wybranych zajęć w formie tradycyjnej, który dopuszcza możliwość przeprowadzenia od 14 grudnia 2020 r. koniecznych ćwiczeń związanych z dostępem do specjalnej aparatury laboratoryjnej bądź badań związanych z przygotowywaniem prac dyplomowych. Według rozporządzenia, decyzja o tym, które zajęcia muszą zostać przeprowadzone w formie tradycyjnej zostanie podjęta przez dziekanów wydziałów. Nowe harmonogramy mają zostać umieszczone na stronach wydziałowych. O zaistniałych zmianach mają poinformować również wykładowcy.

W komunikacie czytamy, że Dziekani dokładają wszelkich starań, aby jak najbardziej zoptymalizować pobyt studentów na uczelni. Na przykład jeden rocznik (z podziałem na grupy) będzie realizować zajęcia zajęcia w ciągu jednego dnia i w jednym budynku. Poinformowanie o możliwości powrotu na uczelnię przed świętami Bożego Narodzenia, zestawione z kumulacją wielu osób w jednym budynku wywołało falę oburzenia wśród studentów i nie tylko.

– Absolutny brak poszanowania studenta – jego czasu, zdrowia oraz pieniędzy! Pomysłodawca tego WSPANIAŁEGO pomysłu powinien zapaść się pod ziemię – napisała jedna z internautek. – Rozumiem, że pewne zajęcia powinniśmy odbyć w laboratoriach, ale czy konieczne jest tworzenie takiego chaosu chwilę przed Świętami Bożego Narodzenia? Przecież to jest niepoważne. Studenci UP pochodzą z różnych regionów Polski, a nawet zza granicy, gdzie obecnie przebywają – naprawdę w tydzień mają znaleźć lokum, znowu wszystko opłacić, żeby wrócić na uczelnię na tydzień? To jest obrzydliwe traktowanie człowieka – dodała.

.

Z powodu wprowadzenia nauczania zdalnego wielu studentów zdecydowało opuścić dotychczasowe stancje i wrócić do rodzinnych domów. Jak czytamy w komunikacie, do dyspozycji pozostają miejsca w Domach Studenckich UP w Lublinie, jednak jak twierdzi wielu studentów, możliwość wynajęcia pokoju w akademiku nie łagodzi sytuacji związanej z tak późnym opublikowaniem informacji.

– Jeszcze żeby te zajęcia praktyczne były naprawdę praktyczne, a nie 35 osób na 1-2 preparaty/zwierzęta lub slajdologia. Faktycznie gra warta świeczki, gdzie po zajęciach w połowie grudnia ludzie wrócą do domów, w których mają często starszych, mniej odpornych członków rodziny. No i w końcu – już nawet o kolokwiach nas uprzedzano z większym wyprzedzeniem, niż o konieczności przeprowadzki, szukania lokum i organizacji podróży nawet przez pół Polski. Jak dobrze, że te absurdy już za mną, ale totalnie mi szkoda kolegów i koleżanek, którzy muszą się dalej użerać z totalnie odklejonymi od rzeczywistości decyzjami i podkulać ogon, żeby się nikomu nie narazić – napisała jedna z byłych studentek UP.

.

Uniwersytet Przyrodniczy jest drugą uczelnią w Lublinie, która zdecydowała się na częściowe wznowienie zajęć stacjonarnych. Pierwszą był Uniwersytet Medyczny, który od 30 listopada uruchomił powrót do stacjonarnych zajęć praktycznych realizowanych jako ćwiczenia, głównie zajęć klinicznych. Wraz z zarządzeniem Rektora UM wznowiono również ćwiczenia w Centrum Symulacji Medycznej. Jak podkreślał Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy UM w Lublinie, zajęcia mają się odbywać w małych grupach osób, zgodnie z obecnymi obostrzeniami. Harmonogramy powrotu na zajęcia stacjonarne miały być uzależnione od potrzeb i decyzji poszczególnych wydziałów. Obecnie zajęcia kontaktowe wznowiono na kierunkach takich jak pielęgniarstwo, lekarskim czy elektroradiologia.

.

Korekta: Kacper Beda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *