Warszawska Palma przy Alejach Jerozolimskich obchodzi 18. urodziny!

Słynna instalacja artystyczna znajdująca się przy Alejach Jerozolimskich ma już 18 lat. 12 grudnia będzie obchodziła swoje urodziny. 

„Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich” – to słynna instalacja artystyczna autorstwa Joanny Rajkowskiej. Od blisko 18 lat stoi przy rondzie generała Charlesa de Gaulle’a w Warszawie.  

Sztuczna palma daktylowa, wykonana ze sztucznych materiałów, została zainspirowana pobytem autorki projektu w Izraelu w 2001 roku. Joanna Rajkowska traktuje swój projekt jako lewicowy.  

W czerwcu 2019, z okazji Światowego Dnia Środowiska, palma została symbolicznie „uśmiercona” poprzez czasową wymianę jej sztucznych, zielonych liści na martwe, prawdziwe. Celem było zwrócenie uwagi na unicestwienie przez ludzi ekosystemu, od którego zależy ich egzystencja. Joanna Rajkowska uznała to za najważniejszy moment w historii projektu. 

Kiedy w 2003 roku groził jej demontaż, zawiązał się Komitet Obrony Palmy, a w oficjalnych badaniach poparcie dla „dożywotniej kadencji” Palmy deklarowało 75 procent respondentów – co dało Palmie wynik nieosiągalny dla żadnego z polityków. 

Palma na stałe wpasowała się w krajobraz stolicy, mimo, że z początku budziła bardzo dużo kontrowersji, między innymi dyskutowano nad czasem trwania instalacji. Mimo tego, dla wielu Warszawiaków stała się punktem orientacyjnym w stolicy.  

Fot.: cozadzien.pl

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *