Zmarł Piotr Machalica. Aktor miał 65 lat

W nocy z niedzieli na poniedziałek w wieku 65 lat odszedł wybitny aktor filmowy i teatralny – Piotr Machalica. Zmarł w szpitalu jednoimiennym MSWiA w Warszawie. O śmierci artysty poinformowała w poniedziałek rano Krystyna Janda.  

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy, nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny Artysta — Piotr Machalica. Kochaliśmy i podziwialiśmy Go wszyscy. Był w naszej Fundacji od samego początku i zagrał na naszych scenach przez ostatnie 15 lat setki spektakli, także zaśpiewał wiele koncertów. Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią, w środku naszej wspólnej życiowej i teatralnej drogi. W naszych repertuarach zaplanowaliśmy na najbliższe miesiące spektakle z Piotrem, nie możemy uwierzyć, że ich już nie zagra – napisała Krystyna Janda na Facebooku. 

Piotr Machalica urodził się w Pszczynie 13 lutego 1955 roku. W 1981 ukończył warszawską Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez 20 lat był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie występował między innymi w „Weselu” Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Nazara, „Trzech siostrach” Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej i „Królu Learze” Szekspira w reż. Piotra Cieplaka. Machalica zapisał się również w polskiej kinematografii dzięki rolom w filmach takich jak – „Dekalog IX”, „Sztuka kochania” czy „Dzień Świra”. Oprócz tego szeroka publiczność może kojarzyć go z serialu „Złotopolscy”. Był uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej, śpiewał piosenki Okudżawy i Brassensa. W 2006 roku został dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie także występował na scenie i reżyserował spektakle. Funkcję sprawował do 2018 roku.  

W niedzielę 13 grudnia Krystyna Janda, prywatnie przyjaciółka aktora, potwierdziła, że Piotr Machalica przebywa w szpitalu. Aktor miał wcześniej problemy ze zdrowiem. W 2013 roku musiał przejść operację serca.  Jak podają media, przyczyną śmierci aktora było zakażenie koronawirusem.  

Korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *