MAGAZYN STUDENTÓW POLITOLOGII I DZIENNIKARSTWA UMCS W LUBLINIE

2021 rok w Niemczech pod znakiem wielkich zmian w układzie politycznym. Znamy już nazwisko zmiennika żelaznej kanclerz Niemiec!

cdu.de/ Laurence Chaperon

cdu.de/ Laurence Chaperon

Armin Laschet został dziś wybrany nowym przewodniczącym Unii Chrześcijańsko- Demokratycznej Niemiec. Jest gwarancją przedłużenia polityki Angeli Merkel, która w grudniu 2020 roku ogłosiła swoją rezygnację z przewodniczenia w partii. Trwający już nowy 2021 rok u naszych zachodnich sąsiadów będzie stał pod znakiem wielkiej, krajowej polityki- chodzi o jesienne wybory do Bundestagu, jak i do parlamentów landowych. Jednocześnie Niemcy walczą z pandemią Sars-Cov-2.

Angela Merkel schodzi ze sceny

Po 16 latach rządzenia Republiką Federalną Niemiec Angela Merkel podczas ostatniego noworocznego orędzia do rodaków powiedziała- Dzisiaj ostatni raz składam Wam życzenia noworoczne. Pozwólcie, że zdradzę Wam coś osobistego- za dziewięć miesięcy odbędą się wybory parlamentarne i ja już więcej nie będę w nich startowaćpowiedziała ustępująca kanclerz Merkel, dodając, że rok 2020 był jej najtrudniejszym rokiem w karierze w rządzeniu krajem.
To pierwsza kobieta, która stanęła na czele niemieckiego rządu od 1949 roku. Jej polityka doprowadziła do potęgi gospodarczej Niemiec oraz pozycji kraju, jako jednego z najsilniejszych państw Unii Europejskiej.

Armin Laschet, który od dziś będzie przewodniczył CDU, prowadził swoją kampanię wyborczą proponując zachowanie „ciągłości”, obiecując kontynuację ery Merkel i zatrzymanie partii tam, gdzie jest: czyli w politycznym centrum. Laschet jest doświadczonym politykiem i premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, jednego z największych i najbardziej zaludnionych regionów w Niemczech. Jego celem jest przekształcenie partii w nowocześniejszą siłę polityczną z większą reprezentacją kobiet.
Na 33. kongresie CDU poparło go 521 delegatów. Jego konkurent Friedrich Merz otrzymał 466 głosów, a całe głosowanie odbywało się zdalnie w formie online.

Armin Laschet /CHRISTIAN MARQUARDT / POOL POOL /PAP/EPA

O tym, kto ostatecznie zajmie biuro Merkel w Urzędzie Kanclerskim przy Willy-Brandt-Strasse 1 w Berlinie, dowiemy się 26 września w wyborach do Bundestagu. Zanim to jednak nastąpi, odbędzie się cała seria głosowań do landtagów. W tym roku Niemcy wybiorą deputowanych do sześciu z 16 parlamentów krajów związkowych. Już 14 marca swój głos oddadzą mieszkańcy Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynatu. Kolejno 25 kwietnia rodacy z Turyngii. 6 czerwca- Saksonii-Anhalt. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Berlinie wybory do landtagów odbędą się tego samego dnia, co do federalne. Kadencja prawie wszystkich parlamentów krajowych (nie licząc Bremy) trwa pięć lat, a Bundestagu tylko cztery.

fot. wyróżniające: Angela Merkel- cdu.de, autor- Laurence Chaperon

fot. Armin Laschet /CHRISTIAN MARQUARDT / POOL POOL /PAP/EPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *