Gratka dla fanów książek historycznych

źródło Historia zebrana.pl

Konkurs na najlepsze książki historyczne Historia zebrana 2020 roku został rozstrzygnięty 25 stycznia. Plebiscyt organizowany jest przez redakcje Granice.pl i Histmag.pl. Na książkowych zwycięzców głos oddało aż siedem tysięcy czytelników, głosowali również dziennikarze, naukowcy i recenzenci.

Konkurs podzielony był na trzy kategorie. Pierwsza z nich – W rolach głównych – skupiała publikacje, mówiące o jednostkach lub grupach ludzi odznaczających się na kartach historii. Zwycięzcą tej kategorii jest Saga rodu Czartoryskich Zofii Wojtkowskiej, wydana przez Wydawnictwo Iskry. Internauci natomiast w tej samej kategorii przyznali nagrodę książce Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz Niny Majewskiej-Brown, wydanej przez Bellonę.  

W kategorii Okiem badacza, skierowanej głównie do zawodowych historyków, ale i pasjonatów danych tematów, jury przyznało 1. miejsce publikacji Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920 Andrzeja Friszke, wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Jeśli chodzi o internetowe jury, tutaj nagrodę zdobył Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945, książka Andrzeja Borcza, wydana przez IPN.  

Historia niebanalna to zbiór konkursowych książek popularyzujących historię, ujmujących tematy historyczne w niebanalny sposób, a także takich, które wymykają się poprzednim kategoriom. Tutaj wygrała publikacja Wydawnictwa IPN pt. ”Najbardziej tajemniczy kraj świata”. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959, a także książka Rafała Ziemkiewicza Cham niezbuntowany wydana przez Fabrykę snów.  

Następna edycja konkursu Historia zebrana podsumowująca najlepsze publikacje I półrocza 2021, w której wyboru znów dokonają internauci odbędzie się już w czerwcu.

korekta: Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *