Grupa posłów PiS złożyła projekt ustawy znoszącej prawo do odmowy mandatu

Dzisiaj na stronie sejmu opublikowano projekt ustawy znoszącej prawo do odmowy mandatu i wprowadzającej nakładanie grzywien bez rozprawy. Projekt nadzoruje poseł Jan Kanthak (Solidarna Polska), który reprezentuje województwo lubelskie.


Do tej pory każdy obywatel miał prawo do nie przyjęcia mandatu, a policjanci wówczas mieli obowiązek skierować sprawę do sądu. Zdaniem internautów projekt ustawy ma związek z tym, że większość sądów uważa, że mandaty przyznawane za udział w manifestacjach w trakcie pandemii koronawirusa, są niezgodne z prawem.

Zgodnie z art. 57 konstytucji, prawo do zgromadzeń można ograniczać tylko w drodze ustawy, a ograniczenia muszą spełniać warunki określone w art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. W związku z tym, mogą być one ustanawiane wyłącznie w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie, dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

“Przegrywają w sądach w 90 proc przypadków, wprowadzą sobie system nakazowy. I nikt ich nie zatrzyma” – mówi Małgorzata, jedna z użytkowniczek Twittera.

Inny użytkownik serwisu informuje, że “wg najnowszych danych ObyPomocy – prawnicy udzielają pomocy prawnej szykanowanym demonstrantom/aktywistom pro publico bono – policja wygrywa w sądach tylko… 4% spraw. To i tak dużo, ponieważ niektórzy sędziowie wystraszyli się. Do niedawna było to tylko 2,5%”.

Korekta: Dawid Kobylański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *