Najlepszy polski Sportowiec 2020 roku według Polformance

Kapituła plebiscytu w składzie: Arkadiusz Plewik, Marcin Szemraj, Natalia Ozga, Szymon Gruszecki, Daniel Mordon, Damian Bartnik, Mateusz Jagodziński oraz Michał Łyczkowski zdecydowała, że na miano najlepszego polskiego sportowca najbardziej zasłużył kapitan reprezentacji Polski w piłce nożnej – Robert Lewandowski. Kto zajął kolejne miejsca?

1.Robert Lewandowski – piłka nożna (66 pkt)

2020 rok to najlepszy rok w zawodowej karierze Roberta Lewandowskiego. Polak zdobył wszystkie możliwe trofea (Liga Mistrzów, Mistrzostwo Niemiec, Puchar Niemiec, Superpuchar Niemiec, Superpuchar Europy). Pierwszy raz w karierze Polak został Piłkarzem Roku UEFA (wygrał z De Bruyne i Neuerem),  po raz pierwszy wygrał plebiscyt FIFA The Best (wygrał z Ronaldo i Messim) i Piłkarzem Roku Globe Soccer Awards (wygrał z Ronaldo i Messim). Lewandowski trafił też do jedenastek sezonu (UEFA) i roku (FIFA), a przez Guardian został uznany najlepszym piłkarzem świata w rankingu TOP 100 – również po raz pierwszy w zawodowej karierze (awansował z siódmego miejsca). Zdobył 47 bramek w 42 meczach. To najlepszy wynik spośród graczy czołowych, europejskich lig. Dzięki wysokiej formie strzeleckiej zgarnął do kolekcji tytuł króla strzelców Bundesligi, Pucharu Niemiec oraz Ligi Mistrzów.

2. Iga Świątek – tenis ziemny (60 pkt)

Jedna z największych niespodzianek ubiegłego roku. 19 – letnia tenisistka sensacyjnie triumfowała w turnieju wielkoszlemowym na kortach Rolanda Garrosa, stając się pierwszym polskim zawodnikiem ze zwycięstwem w zawodach tej rangi. W Paryżu wystartowała również w grze podwójnej razem z Nicole Melichar. Debel doszedł aż do półfinału. Jej wielkie osiągnięcie zostało docenione w kraju, ponieważ Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasługi.

3. Dawid Kubacki – skoki narciarskie (51 pkt)

Mistrz Świata z Seefield cieszył kibiców ze swojej fantastycznej postawy zwłaszcza na początku roku. 6 stycznia zwyciężając na skoczni w Bischofshofen, sięgnął po Złotego Orła za triumf w klasyfikacji końcowej 68. Turnieju Czterech Skoczni. Dołączył tym samym do elitarnego grona polskich skoczków, czyli Kamila Stocha i Adama Małysza. W Pucharze Świata 11-krotnie stawał na podium, odnosząc przy tym trzy wygrane. Przez 10 konkursów z rzędu nie schodził z pucharowego podium. Ponadto, został laureatem prestiżowej statuetki “Skok Roku” za największą sumę długości skoków w zawodach Pucharu Świata.

4. Bartosz Zmarzlik – żużel (49 pkt)

Kapitan Stali Gorzów dokonał wielkiego czynu –  obronił tytuł indywidualnego mistrza świata. Stał się pierwszym żużlowcem od 2008 roku, któremu udała się ta sztuka. W PGE Ekstralidze osiągnął średnią biegową na poziomie 2,430. Razem ze swoim klubem zameldował się w wielkim finale rozgrywek, gdzie musieli uznać wyższość Unii Leszno. Razem z reprezentacją Polski sięgnął po srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata (Speedway of Nations). Co ciekawe, finał odbył się w Lublinie, a kapryśna aura znacząco ograniczyła formułę zawodów.

5. Jan Błachowicz – MMA (46 pkt)

Zawodnik urodzony w Cieszynie zachwycił Polskę i świat po tym jak w wielkim stylu zdobył pas mistrza świata UFC w wadze półciężkiej. To największy sukces w historii polskiego MMA w rywalizacji mężczyzn. Walkę o pas stoczył z Dominickiem Reyesem, którego znokautował w 2 rundzie. “Cieszyński Książe” to znakomity przykład sportowca, który osiągnął sukces dzięki wytrwałej oraz konsekwentnej pracy.

6. Kamil Stoch – skoki narciarskie (37 pkt)

Paradoksalnie, to nie był szczególnie wybitny sezon skoczka z Zębu. Ale słowo wybitny w przypadku Kamila nabiera szczególnego znaczenia. Największym sukcesem Stocha było zwycięstwo w nordyckim cyklu Raw Air. W dodatku, trzykrotny mistrz olimpijski odniósł dwie wiktorie w Pucharze Świata (Zakopane, Lillehamer), a do tego stanął na najniższym stopniu podium w Willingen. W klasyfikacji generalnej PŚ zajął piątą pozycję.

7. Wilfredo Leon – siatkówka (18 pkt)

Siatkarz Sir Safety Perugia i reprezentacji Polski jest zaliczany do grona najlepszych siatkarzy świata. W poprzednim roku razem z klubem wygrał rozgrywki Superpucharu Włoch, a także został wybrany najlepszym graczem tych rozgrywek. Polak grał jak maszyna, czego dowodem są jego zdobycze punktowe. W samym finale Superpucharu zdobył ich aż 31!

8. Natalia Maliszewska – short track (14 pkt)

Polka zdobyła brązowy medal na 500 metrów podczas mistrzostw Europy w Debreczynie. W zakończonym przedwcześnie sezonie Pucharu Świata dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce – w Montrealu oraz w Dordrechcie (1000 m). Całkowicie zdominowała mistrzostwa Polski, wygrywając przy okazji klasyfikację wielobojową.

9. Katarzyna Niewiadoma – kolarstwo szosowe (10 pkt)

Dzięki niej przeżywaliśmy piękne momenty. Na mistrzostwach Europy sięgnęła po brązowy medal. Kapitalnie spisywała się w prestiżowych wyścigach. Zajęła czwartą lokatę w końcowej klasyfikacji Le Tour de France. Najtrudniejszą imprezę w kalendarzu, czyli Giro Rosa zakończyła na drugim miejscu.

10. Justyna Święty-Ersetic – lekkoatletyka (9 pkt)

Sezon nie obfitował w międzynarodowe imprezy, a mimo tego Justyna Święty dała o sobie usłyszeć. W sezonie halowym wygrała cykl zawodów World Indoor Tour i pobiła przy tym rekord Polski pod dachem na 400 metrów. Na tym samym dystansie zdobyła tytuł mistrzyni Polski. W jej ręce powędrowały Złote Kolce, czyli najważniejsza nagroda lekkoatletyczna w Polsce.

11. Kajetan Kajetanowicz – rajdy samochodowe (8 pkt)

Kajetan Kajetanowicz, to jedyny Polak w rajdowych Mistrzostwach Świata. To był kolejny sezon, który skończył na podium w WRC3. Tym razem sezon zakończył na trzecim miejscu. W tym trudnym dla wszystkich roku potrafił wygrać rajd, a w wolniejszym samochodzie meldować się nawet w pierwszej dziesiątce.

12. Michał Kwiatkowski – kolarstwo szosowe (7 pkt)

“Kwiato” zakończył rok z wygranym etapem Tour de France. Na mistrzostwach świata niewiele zabrakło do zdobycia krążka. Ostatecznie uplasował się na najgorszym dla sportowca, czwartym miejscu. Swoją klasę potwierdził także m.in. 6 pozycją w Strzale Walońskiej.

13. Magomedmurad Gadżijew – zapasy (4 pkt)

Gladiator z Dagestanu w Rzymie w dniu swoich 32. urodzin odzyskał dla Polski tytuł mistrza Europy w kategorii do 70 kg. W finałowej walce pokonał Aghahusejna Mustafajewa. Był to dla niego ósmy medal międzynarodowych zawodów wywalczony dla Polski.

13. Wojciech Szczęsny – piłka nożna (4 pkt)

Kolejny solidny sezon za bramkarzem Juventusu i reprezentacji Polski. Został ogłoszony najlepszym golkiperem Serie A, a także walnie przyczynił się do obrony tytułu mistrzowskiego przez swój zespół. W Champions League dotarł ze Starą Damą do 1/8 finału.

15. Jan Krzysztof Duda – szachy (2 pkt)

Szachista z Wieliczki należy do grona tych graczy, których wymienia się jako najważniejszych kandydatów do tytułu mistrza świata w najbliższej przyszłości. Stał się jedną z najważniejszych postaci w szachowym środowisku. Splendoru dodało mu dwukrotne ogranie mistrza świata Magnusa Carlsena.

16. Arkadiusz Moryto – piłka ręczna (1 pkt)

Na wyróżnienie Arka zdecydował się Marcin Szemraj. Szczypiornista Łomża Vive Kielce został królem strzelców polskiej ligi. Zdobył mistrzostwo Polski z drużyną, która jest uważana za jedną z najlepszych na starym kontynencie. Pomimo swojego młodego wieku jest wyróżniającą się postacią nie tylko w klubie, ale również w kadrze. Na pewno jeden z najzdolniejszych zawodników młodego pokolenia.

Poniżej szczegółowe wyniki głosowania poszczególnych członków kapituły. Za miejsca od 1-10 zawodnikom przyznawano od 10 do 1 pkt.