#polfopolecajka – KOBIECOŚĆ

Według Słownika Języka Polskiego, kobiecość to zespół cech przypisanych kobietom, Wikipedia zaś mówi, że jest to pojęcie abstrakcyjne, które uległo przeobrażeniu. Dziś będzie o kobiecości z mojej perspektywy. 

Filmy:  

Zacznę od mojego ulubionego filmu z lat 90. Jest to „Zakochana Złośnica” w głównych rolach zobaczymy Heatha Ledgera, najbardziej znanego z roli Jokera z „Mrocznego Rycerza” oraz Julię Stiles,  znaną z roli Nicolette w filmie „Tożsamość Bourne’a“

źródło: FIlmweb.pl

Zakochana Złośnica to film opowiadający o dwóch siostrach, Biance i Kat, które chodzą do tego samego liceum, a ojciec surowo zakazuje kontaktu z płcią przeciwną, Kat to nie przeszkadza, ponieważ i tak już uchodzi za tytułową złośnicę, jednak dopiero później dowiadujemy się, że nie zawsze nią była. Bianka, która chce się umawiać, pozwala na konspirację, aby znaleźć chłopaka siostrze. I wtedy wkracza nasz Joker.  

Film jest unowocześnioną wersją „Poskromienia Złośnicy” Wiliama Szekspira z 1592 roku. Ekranizacja, jak się okazuje, niewiele odbiega od oryginału, ponieważ historia jest niemalże identyczna została tylko osadzona w ówczesnej nowoczesności. W filmie widać wiele nawiązań do komedii szekspirowskiej m.in. identyczne imiona co w sztuce Szekspira, np. Kat (zdrobnienie od Katarina) dziewczęta mają na nazwisko Stratford, co jest nawiązaniem do urodzenia pisarza, czyli Stratford-Upon-Avon.  

Wybrałam ten film do tej kategorii, ponieważ podoba mi się zestawienie kobiecości Kat i Bianki, W mojej opinii Kat reprezentuje kobiecość unowocześnią, a Bianka stereotypową.  

Serial:  

Kolejna propozycja pokazuje kobiecość w sposób nieoczywisty. 

Serial „POSE” (inspirowany dokumentem Jeannie Livingstone „Paris is Burning”) przedstawia podziemną społeczność LGBT, w której członkowie walczą w balach o trofea przyznawane w różnych kategoriach.  

źródło: Filmweb.pl

Serial mówi o losach Blanki i podopiecznych jej domu, m.in. homoseksualnego Damona, którego rodzice wyrzucili z domu, gdy się dowiedzieli o jego orientacji Angel, która jest prostytutką i zbiera na operację zmiany płci.  Według mnie kobiecość to coś, na co składają się różne cechy charakteru i ma ją każdy, a ten serial pokazuje kobiecość jakiej nie znamy.  

„Bridgertonowie”  

Ekranizacja serii książek autorstwa Julii Quinn. Serial składa się z 8 odcinków, tak jak jest 8 tomów. Zobaczymy tam młodą pannę do wydania z marzeniem, by znaleźć męża – Daphne, z którym połączy identyczna miłość, jak u jej rodziców 

źródło: Filmweb.pl

Jeśli oglądaliście „Plotkarę” to ten serial wam się też spodoba, bo „Bridertonowie” to XIX-wieczna wersja tego serialu. Pokazuje on, że kiedyś obowiązkiem kobiet było jedynie wyjście za mąż i rodzenie dzieci. Mimo, że mamy już XXI w. to, nie wiedzieć czemu, wciąż wielu ludzi ma taki pogląd. Wisienką na torcie, poza strojami, jest muzyka -„Bad Guy” Billy Eilish w XIX-wiecznej scenerii brzmi niesamowicie. 

Książka:  

„Trzecia żona” autorstwa Ann Aguirre to kryminał, pokazujący płytką stronę kobiecości, która obejmuje ponętność oraz atrakcyjność fizyczną. 

 

źródło: empik.com

Marlena Dusrt poznaje swojego męża, będąc nastolatką i już wtedy snuje plany  o małżeństwie z Michealem. Jednak oboje nie spodziewają się, jakie będą konsekwencje tego wszystkiego. Michael to psychopata, a Marleną kieruje żądza zemsty. 

Muzyka:

Makijaż był jedną z domeną kobiet, teraz jednak coraz więcej mężczyzn maluje siebie lub innych, co możemy dostrzec w utworze „Mars” brytyjskiego muzyka YUNGBLUDA. „Mars: jest również hołdem dla piosenki Dawida Bowiego „Life on Mars?”, widzimy tam nawiązania właśnie poprzez makijaż i zapytanie, czy na Marsie jest życie. 

Za piosenką stoi niesamowita historia, którą artysta zdradził w jednym z wywiadów. Po jednym z koncertów podeszła do niego dziewczyna  transpłciowa i powiedziała, że jego piosenki pomogły rodzicom dziewczyny w jej rozumieniu i akceptacji. 

Według mnie na kobiecość składają się m.in. takie cechy, jak emocjonalność oraz kruchość. Dlatego ten utwór jest w tej kategorii, bo oddaje uczucie kruchości ludzkiej, którą ma każdy z nas, tak samo jak każdy ma cząstkę kobiecości. 

 

Wszystkiego dobrego w ‘21 roku! 

Korekta: Kacper Beda 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *