Porady dla wysyłających wiersze do czasopism

autor - blende12

Nadchodzi czas, gdy początkujący autor chce podzielić się swoimi tekstami z innymi. Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi wtedy do głowy, jest publikowanie w czasopismach. Na początku publikowanie jest bardzo stresujące, nie wiadomo też jak się za to zabrać, łatwo popełnić błędy. Jako że mam już pewne doświadczenie w tej kwestii, postanowiłem coś o tym napisać, aby ułatwić ten trud innym. Od razu zaznaczę, że moje doświadczenia dotyczą jedynie wysyłania wierszy. Nie wiem czy w stu procentach odnoszą się na przykład do wysyłania prozy, nie mniej uważam, że również dla prozaików te rady mogą się przydać. Zaznaczam tutaj, że nie uważam się w tej kwestii za jakiś autorytet, chcę tylko dać kilka wskazówek na podstawie swojego osobistego doświadczenia. 
 

Najważniejszą częścią jest treść maila. To ona jest tym, co redakcja widzi na początku. Trzeba więc się postarać, by wyglądała odpowiednio, by zrobiło dobre wrażenie. Przede wszystkim należy pokazać swoje doświadczenie – nie wolno pisać, że jest się początkującym poetą, to spowoduje, że redakcja będzie patrzyć na ciebie z góry. Twoje wiersze mogą przez to nie zostać opublikowane, a do tego możesz jeszcze spotkać się z wypowiedziami w protekcjonalnym tonie, co potrafi być szczególni bolesne. Najlepiej napisać kilka słów o swoim wykształceniu, pochwalić się znajomością literatury i szeroko rozumianym doświadczeniem. Nie powinno się pisać na przykład, że jeszcze się nie publikowało. Najlepiej przemilczeć rzeczy, które mogłyby rzucić jakieś niekorzystne światło na ciebie. Warto oczywiście zadbać również o wyeliminowanie błędów ortograficznych, stylistycznych. 

Istotny jest również dobór i ilość tekstów. Najlepiej jest na początek wysłać te najlepsze wiersze, te z którymi czujesz się najpewniej. Nie znaczy to jednak, że w przyszłości powinieneś zrezygnować z wysyłania wierszy, wobec których nie czujesz się zbyt pewnie. Lepiej jest jednak zostawić je na przyszłość, na czas, gdy już się przebijesz. Co do ilości, radzę wysyłać 5 wierszy. Większa liczba może spowodować, że utkną gdzieś w redakcji i w ogóle nie dostaniesz odpowiedzi, albo dostaniesz ją późno. Wysyłanie mniejszej liczby też nie jest dobrym pomysłem, ponieważ nie możesz wiedzieć, który wiersz się spodoba. 

 
Co do samego wysyłania. Po pierwsze musisz wiedzieć, że zazwyczaj z wierszy, które wysyłasz, redakcja wybierze jeden, dwa. Nie chodzi tu o wartość artystyczną. Nie wiem, szczerze mówiąc, co decyduje – prawdopodobnie osobisty gust redakcji i to jak wiersze komponują się z całością numeru. Jeśli w jednym czasopiśmie nie opublikują twoich wierszy, jest duże prawdopodobieństwo, że zrobią to w innych. Powinno się wysyłać wiersze do tylu czasopism, ilu jest to możliwe. Nie powinieneś nastawiać się na to jedno czasopismo, powinieneś słać swoje utwory, gdzie tylko się da. Nic nie stoi na przeszkodzie opublikowania tych samych utworów w kilku czasopismach. Gdy już uda się ci się je gdzieś opublikować, radzę ci w następnych mailach pisać, gdzie już publikowałeś – zrobi to dobre wrażenie. 

Na koniec ważne jest również twoje nastawienie do samych czasopism. Nie traktuj ich jak autorytetów. Ich negatywne czy pozytywne komentarze na temat twoich utworów tak naprawdę nic nie zmieniają. Najprawdopodobniej nie znasz członków redakcji, nie wiesz jaki mają gust, czy warto im ufać w kwestii literatury, nie wiesz nawet jak uważnie przeczytali twoje wiersze. Są to ludzie kompletnie ci obcy, którzy mają jakąś opinię na temat twoich utworów. Nie chodzi mi tu o jakieś dyskredytowanie kogokolwiek. Chodzi mi tylko o to, że ostatecznie to ty jesteś twórcą, ty musisz się krytykować i wyznaczać sobie cele. Nie warto byś przejmował się opiniami obcych ci ludzi. Trzeba zachować zdrowy dystans, oddzielić się od opinii innych, jest to trudne, ale musisz zdać sobie sprawę, że twoje utwory mają albo i nie jakąś wartość literacką i żadne opinie tego nie zmienią. 

korekta – Gabriela Kusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *