Jak to jest z tymi Grotami? Opinia żołnierza WOT

 
W ostatnim czasie głośno zrobiło się o artykułach Onetu na temat polskiego karabinu Grot. Wszystko przed planowanym przetargiem zachodniego sprzętu dla ukraińskiego wojska. Aby przyjrzeć się dokładniej sprawie, postanowiliśmy zapytać o nią żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej, który posługuje się tą bronią.  

 
Onet opublikował serię artykułów, które miały za zadanie obnażyć wady polskiej broni. Jednak według MON i samej fabryki „Łucznik” w Radomiu, są one niezgodne z prawdą. Sprawa nabrała tak poważnego wydźwięku, że Fabryka Broni „Łucznik” wystosowała pozew przeciwko portalowi, domagając się zadośćuczynienia w wysokości 1 miliona złotych oraz oficjalnych przeprosin.  

 
Fabryka zarzuciła autorom tekstu nierzetelność i brak obiektywizmu. Według nich Grot spełnia wszelkie wymagania techniczne. Broń jest przebadana, funkcjonalna i cieszy się dobrą opinią żołnierzy. 

 
W odpowiedzi na ostatni argument postanowiliśmy zapytać żołnierza WOT o zdanie na temat artykułów portalu Onet i samej broni. Odpowiada: 

 
Nie mają racji. Zwłaszcza z tym piachem, co wsypali do zamka i się dziwią, że nie strzela. Żaden karabin by nie strzelał z kilogramem piachu w zamku. Grot jedyne co ma zepsute to regulator gazowy, który wypada. Zrobili modernizację do wersji A2, gdzie zostało to naprawione. My jeszcze śmigamy z wersją A1, to trzeba uważać. Jak się zgubi to stracone 350 złotych. Gdy ja z niego strzelałem, to nigdy nie miałem zacięcia. A jakimś pedantem w czyszczeniu nie jestem. Byle jak ścierką z błota oczyścić i jest dobrze. – mówi żołnierz WOT. 

 
W wypowiedzi została poruszona modernizacja broni na nowszą wersję, która stopniowo jest wprowadzana w życie. W tej kwestii Onet również napisał nowy artykuł. Według niego poddawanie broni modernizacji do nowszego modelu, miałoby udowadniać wszystkie poważne, wyszczególnione wady w poprzednich artykułach umieszczonych na portalu. 

 
Żołnierze rzeczywiście zdają nie narzekać na broń, a sprawa sądowa ma na celu wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczące karabinu. Pozostaje kwestia, czy to nie zaszkodzi Grotowi na ukraińskich przetargach. 

Korekta – Anna Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *