MŚ w narciarstwie alpejskim. Maryna Gąsienica-Daniel osiągnęła życiowy sukces!

Wczorajszy dzień można zaliczyć do udanych. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła bardzo dobrą lokatę w slalomie gigancie alpejskich MŚ w Cortinie d’Ampezzo. Czołowe miejsca osiągnęły: Lara Gut-Behrami (Szwajcaria), Mikaela Shiffrin (USA) i Katharina Liensberger (Austria). Dalsze pozycje – kolejno 4. i 5. wywalczyła reprezentantka Nowej Zelandii – Alice Robinson i Austrii – Ramona Siebenhofer.

Na starcie stanęło 99 pań, do mety dotarła połowa. Po pierwszym przejeździe Maryna Gąsienica-Daniel została sklasyfikowana na 7 pozycji, tracąc do podium zaledwie 0,57 sekundy. Dobry przejazd zaliczyła także druga z Polek Magdalena Łuczak, która zajmowała 25. miejsce.

W drugim przejeździe wystartowała najlepsza 30. Bardzo dobrze zaprezentowała się pierwsza z Polek Magdalena Łuczak, która po swoim przejeździe wyprzedziła kilka wyżej notowanych zawodniczek. Ostatecznie zawody ukończyła na 19. miejscu. 19-latka może być zadowolona ze swojego debiutu na tak ważnej imprezie.

Na początku drugiego przejazdu wydawało się, że druga z Polek ma szansę na medal. Pierwszą część trasy przejechała rewelacyjnie. Jej przejazd cechował się niezwykłą szybkością. Jednak później popełniła kosztowny błąd na trawersie w środkowej części trasy. Niemal stanęła w miejscu, wytraciła prędkość, chroniąc się przed poważnym upadkiem. Sportowa zaciętość sprawiła, że Maryna Gąsienica-Daniel nie poddała się, odzyskała równowagę i pomimo kłopotów dojechała do mety tracąc zaledwie 0,27 sekundy do Ramony Siebenhofer. Gdyby nie ten błąd, Polka z dużą przewagą wyprzedziłaby Austriaczkę i miałaby szansę zakręcić się w okolicach strefy medalowej. Ostatecznie ukończyła rywalizację na szóstym miejscu z czasem 2:32.19.

Szósta pozycja to najlepszy polski występ na MŚ od lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to miejsca w czołowej dziesiątce zajmowały siostry Tlałki – Dorota i Małgorzata.

Kilkadziesiąt lat później po występach Doroty i Małgorzaty Tlałki, Maryna Gąsienica-Daniel pisze własną, sportową historię. Dobrze zapowiadająca się kariera Polki, rozbudza nadzieje, na jeszcze lepszy występ w najważniejszej sportowej imprezie jaką są XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Lecz nim skupimy swoją uwagę na igrzyskach, warto uważnie śledzić wyczyny Maryny Gąsienicy-Daniel o wiele wcześniej. Puchar Świata stwarza realne szanse by pobijać kolejne, sportowe rekordy. Najbliższy slalom gigant pań zaplanowany jest na 6 marca w Jasnej na Słowacji.

MŚ w Cortinie d’Ampezzo potrwają do niedzieli, jednakże już bez udziału polskich zawodników. W programie pozostał slalom gigant mężczyzn (piątek) oraz klasyczne slalomy – kobiecy (sobota) i kończący sportową rywalizację klasyczny slalom męski (niedziela).

Korekta: Martyna Kaczmarczyk